Sel nädalal jõuab Eestisse 52 440 doosi vaktsiini

{{1615198560000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Sel nädalal jõuab Eestisse neli vaktsiinitarnet kokku 52 440 doosi vaktsiiniga.

Esmaspäeval jõuab tavapärane Pfizer/BioNTechi tarne 14 040 doosiga. AstraZenecat tuleb nädala jooksul kaks tarnet: teisipäeval 21 600 doosi ja reedel 9600 doosi. Moderna tarne 7200 doosiga jõuab Eestisse pühapäeval.

Küsimusele, kas nii need doosid kui ka möödunud nädalast jäänud doosid suudetakse nädala jooksul ära süstida, vastas sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooninõunik Eva Lehtla: "Meie eesmärk on, et kõik Eestisse jõudvad vaktsiinid - v.a need, mida on vajalik hoida teise doosi jaoks - saaksid võimalikult kiirelt vaktsineerijatele tarnitud ja ära kasutatud."

Lehtla kinnitas ERR-ile, et terviseameti laost liiguvad vaktsiinid välja sisuliselt kohe ehk saabumisele järgnevatel päevadel vastavalt tellimustele. Pikemalt hoitakse laos vaid teise doosi tegemiseks mõeldud vaktsiine, mis on samuti tervishoiuteenuse osutajate poolt täielikult broneeritud ja liiguvad laost välja siis, kui saabub süstimisaeg.

Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ütles, et see kui kiiresti vaktsineerimine toimub, sõltub vaktsineerijate töökoormusest. "Vaktsineerimise kiirus on otseses sõltuvuses sellest kuidas on vaktsineerijate töö korraldatud," lausus Härma.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse juht Le Vallikivi rääkis perearstid ootavad vaktsiine ning takistusi süstimiseks ei ole. "Eelnevad nädalad on meid teinud natuke skeptiliseks. Me ei julge hõisata iialgi enne kui vaktsiin on külmkapis olemas. Me ei ole sellepärast ka sööstnud inimestele helistama, et tulge nüüd," sõnas Vallikivi.

Samas on Eestis 20 perearsti, kes pole veel vaktsineerimisega alustanud. Näiteks Maardu perearstid olid sel ajal koroonas, kui teised vaktsineerisid. Tagamaks, et vaktsiinid külmikutesse seisma ei jääks, soovib Haigekassa kaasata eratervishoiuasutused.

"Täna hommikuks olen saanud kahelt eratervishoiuasutuselt nende pakkumised.
Meie eesmärk on see, et piisava vaktsiinikoguse olemasolu korral saame minna vanuserühmade kaupa, näiteks 66-69 aasta vanused saab kutsuda AstraZenecat vaktsineerima. Sel nädalal saab selgemaks, millal sellise grupiga saab algust teha," ütles Haigekassa juht Rain Laane.

Vallikivi sõnul on iga perearst saanud kõige vanemate riskirühma patsientide vaktsineerimiseks 36 doosi. Perearstid võiksid vaktsineerida rohkem kui planeerimine oleks parem, ütleb Vallikivi.

"Planeerimise protsess võiks olla sujuvam. Nagu me iga nädal näeme, umbes poolteist või kaks kuud oleme palunud, et meil võiks olla nelja kuni kuue nädala graafik. Seda meil siiani pole olnud. See teebki asja väga keeruliseks. Just see teadmatus," lausus Vallikivi.

Möödunud nädala jooksul tehti 32 661 vaktsiinisüsti, mida on üle kolmandiku võrra enam kui nädal varem (+8566).

Pühapäevase seisuga on Eestis vaktsineeritud koroonaviiruse vastu vähemalt ühe vaktsiinidoosiga 101 452 inimest, neist 43 942 on saanud mõlemad doosid. Kokku on seega tehtud 145 394 vaktsiinisüsti.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: