Koroona tõttu kukkus EL-i piiriületajate arv viis korda

Eesti-Vene piiripunkt Narvas.
Eesti-Vene piiripunkt Narvas. Autor/allikas: ERR

EU-LISA ehk Euroopa agentuur, mis kaitseb infotehnoloogia abil Euroopa Liidu sisejulgeolekut ning aitab varjupaiga-, rände- ja piirihalduspoliitikat ellu viia, sai valmis ülevaate muutustest Euroopa piiridel koroona ajal. Agentuuri tugiüksuse juhi Uku Särekanno sõnul näitavad andmed Euroopa Liitu sisenevate reisijatevoogude vähenemist lausa viis korda.

"Eelmise aasta kokkuvõtte me saime just valmis ja see näitab väga ilmekalt seda, kuidas erinevad reisijatevood Euroopa Liitu on vähenenud. Aga näiteks Schengeni viisa taotlejate arv on kukkunud peaaegu viis korda. Kui aasta varem oli seal üle 15 miljoni viisataotleja, siis meie viisainfosüsteemis, oli neid eelmisel aastal ainult 2,7 miljonit," ütles Särekanno ERR-ile.

Ta lisas, et langust on näha ka Euroopa ja maailma suurima politsei andmebaasi - Schengeni infosüsteemi kasutuspäringute arvus, mis on kukkunud peaaegu poole võrra. "Kui varasemalt rääkisime me seal kuuest miljardist päringust aastas, siis see on kukkunud kuskil kolme miljardi peale. Ja eelkõige just seetõttu, et piiridel liikumist on jäänud oluliselt vähemaks. Piirid on põhiline koht, kus neid kontrolle tehakse," rääkis Särekanno.

"Ja kolmas andmebaas, mille andmestikku me haldame, on varjupaigataotlejate infosüsteem. Seal on olnud väike kasv varjupaigataotlejate arvu osas (kolm protsenti), aga näiteks süsteem näitab seda, et illegaalsete piiriületuste arv ja piiriületajate arv, keda süsteemi on registreeritud, on kukkunud pea kaheksa protsenti," lisas Särekanno.

Kõik süsteemid viitavad Särekanno sõnul sellele, et koroona on väga vahetult mõjutanud liikumist Euroopasse ja väga tugevalt andnud tunda ka turismisektorile.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: