Lihavõttenädalavahetusel tulevad vaktsineerimistalgud üle 65-aastastele

{{1617033060000 | amCalendar}}
Foto: Sergei Stepanov/ERR

Sel nädalal saabub Eestisse rekordkogus vaktsiine. Esmaspäeval kohale jõudnud ligi 20 000 doosi Pfizer/BioNTechi vaktsiini antakse ainult perearstidele üle 70-aastaste vaktsineerimiseks. Kolmapäeval jõuab Eestisse 44 000 doosi Astra Zenecat, mille süstimiseks toimuvad nädalavahetusel vaktsineerimistalgud.

Tänavused lihavõtted tulevad teisiti. Kui tavapäraselt öeldakse, et see on nii suur püha, et muru ka ei kasva, siis sel nädalavahetusel toimuvad mitmel pool vaktsineerimistalgud, kuhu oodatakse osalema neid, kel 65. sünnipäev peetud.

"Me soovime ikkagi võimalikult suurelt katta, kui vaktsiin jõuab Eestisse, siis võimalikult kiiresti alustada vaktsineerimisega. Need perearstid, kes on valmis alustama nädalavahetusel, saavad kaasa tulla," rääkis haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann.

Kui palju perearste on nõus lihavõttepühade ajal vaktsineerima, selgub kolmapäevaks.

Kui perearstid võtavad ise oma patsientidega ühendust, siis alates kolmapäevast saavad vähemalt 65-aastased inimesed otsida endale Digiloo kaudu vaktsineerimisaja kas haiglate või eratervishoiuasutuste vaktsineerimiskeskustes. Keskused avatakse kõrgema nakatumisega piirkondades.

"Eeskätt suuremates keskustes, Tallinnas, Tartus, Ida-Virumaal, Pärnus, aga ka laiemalt muudes tervishoiuasutustes, mis on valmis pühade ajal toimetama," ütles terviseminister Tanel Kiik.

Ministri sõnul ilmselt osa AstraZenecast jääb nädalavahetusel järele, kuid eesmärgiks on võetud see võimalikult kiiresti ära kasutada.

"Meie laost on ära broneeritud sellest tulevast tarnest pool ehk ligi 22 000 doosi, ja sellest ülejäänud poolest on omakorda tehtud broneeringuid järgmise nädala alguseks ehk see vaktsiin läheb meilt laost kiiresti ära," kommenteeris terviseameti osakonnajuhataja Hanna Sepp.

Perearsti seltsi juhile Le Vallikivile jääb arusaamatuks, miks tehakse selliseid vakstineerimistalguid ajal, kui nii perearstid kui ka haiglad ägavad ülekoormuse all. Ta lisas, et vaktsineerimine ei ole mitte sprint, vaid maraton, ning Eesti on läbinud vast alles viiendiku sellest. Perearstide hinnangul oleks igati mõistlik, kui osade dooside süstimine lükkuks edasi järgmisesse nädalasse.

"Perearstidena pigem näeme seda, et need vaktsiinikogused, mis praegu tulevad, ka see natukene suurem kogus, mis tuleb sel nädalal, on täiesti mõistlikult integreeritav täiesti tavalistesse tööpäevadesse," sõnas Vallikivi.

Perearsti sõnul on praegu tekkimas olukord, kus ühel nädalal toimuvad vaktsineerimiskampaaniad, aga teisel nädalal, kui vaktsiine jõuab Eestisse paar tuhat, tuleb muist aega istuda käed rüpes.

"Aga see, kes hoiab vaktsiini külmkapis, on kurjategija. Nii et see nõuaks väga suurt n-ö julgust otsustada, et äkki teeks hoopis nõndaviisi," tõdes ta.

Avalikkuse surve nii arstidele, terviseametile kui ka sotsiaalministeeriumile on nii suur, et seni seda julgust pole olnud.

Vallikivi keskus lihavõtte lausvaktsineerimisel ei osale, sest on jõudnud oma riskigrupid juba ära vaktsineerida.

"Meil tegelikult on elutähtis see, et üle Eesti tekiks selles kõige kõrgemas riskigrupis ühtlaselt kõrge hõlmatus. Et küll me jõuame oma 60- ja 50-aastastega rahulikult edasi liikuda, kui kõik on nii kaugel," sõnas ta.  

Järgmisel teisipäeval jõuab Eestisse 26 000 doosi Pfizeri vaktsiini, Astra Zeneca kogus on veel lahtine. Modernat saab Eesti ülejärgmisel nädalal.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: