Soome hakkab vaktsiine suunama viirusega hädas piirkondadesse

Foto: Kirsti Jõesalu

Soome kavatseb muuta senist vaktsineerimispoliitikat nii, et koroonavaktsiinid suunataks piirkondadesse, kus olukord viirusega on kõige tõsisem. Enne on plaanis siiski vaktsineerida üle 70-aastased ja riskirühmadesse kuulujad.

Soome elanikke on seni vaktsineeritud selgetel alustel: kõigepealt koroonapatsientidega kokku puutuvad meditsiinitöötajad ja vanurid üle kogu riigi. Vaktsiinide tarneraskused on kimbutanud ka põhjanaabreid, kuid tänu hoogsale lähenemisele ning vähesele skeptisusele on Soomes vaktsineeritud juba 80 protsenti üle 75-aastastest elanikest.

Nüüd aga on Soome terviseamet koostanud kava, mille järgi võiks vaktsiine ka piirkondlikult ümber jagada: sinna, kus haigestumus suurem, rohkem.

"Siiani oleme lähtunud sellest, teeme otsused asjatundjate teadmiste alusel ilma neid poliitiliselt puutumata. Ka praegu jõus olev vaktsineerimiskord on täielikult spetsialistide ette valmistatud," ütles Soome peaminister Sanna Marin.

Enne piirkondlike erisuste jõustumist peavad siiski kõik vaktsiini soovivad üle 70-aastased ja riskirühmadesse kuuluvad saama vähemalt esimese doosi. Kõikjal Soomes ei suhtuta vaktsiinide koondamisse kriisipiirkondadesse mõistvalt, kuid pealinnas Helsingis ja selle ümbruses tervitatakse plaani vägagi.

"Uusimaal on kogu pandeemia vältel olnud kaks kolmandikku nakatumistest ja patsientidest. Tuletõrje tuleb saata sinna, kus päriselt põleb," lausus Uusimaa tervishoiupiirkonna ülemarst Markku Mäkijärvi.

Sel nädalal peaks Soomes jõutama miljoni vaktsineerituni ehk pea viiendikuni rahvastikust. Eri tervishoiupiirkondades on vaktsineeritud 15 kuni 23 protsenti elanikest.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: