Täismahus: valitsuse suunised viirusega elamiseks

Valges raamatus sisalduv nn valgusfoori kava on ohutasemed
Valges raamatus sisalduv nn valgusfoori kava on ohutasemed Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus edastas neljapäeval riigikogule viirusega elamise valge raamatu, mis peaminister Kaja Kallase sõnul on põhimõttelt ühiskondlik kokkulepe, kuidas nii inimesed kui ka organisatsioonid peaksid teatud olukorras käituma, et riigis ei tuleks hakata ohutaset tõstma ja sellest tulenevalt karmimaid piiranguid kehtestama. ERR.ee avaldab dokumendi täismahus.

Dokument laekus riigikogu liikmetele istungi ajal, kus Kaja Kallas esines poliitilise avaldusega samal teemal.

Kava näeb ette kuus eesmärki, millest valitsus koroonaviiruse leviku olukorra ohjamisel lähtub.

Dokumendi kohaselt on eesmärk kaitsta Eesti inimesi koroonaviirusega nakatumise eest, kindlustada lastele hariduse omandamise võimalus, leevendada pandeemia mõju Eesti majandusele ja tööhõivele, toetada Eesti kultuuri kestlikkust, toetada Eesti inimeste vaimset tervist ning hoida piiriülene liikumine võimalikult avatud.

Koroonaviiruse tingimustes ühiskonnaelu korraldamise kavas on kirjeldatud ka viiruse leviku tõrjumiseks ja sotsiaalmajanduslike mõjude leevendamiseks mõeldud lühiajalised tegevused, mis algatatakse sel aastal ja mida rahastatakse valdavalt tänavusest lisaeelarvest, ning pikemaajalised tegevused, mille ellu viimiseks ja soovitud tulemuseni jõudmiseks võib kuluda mitu aastat.

Dokumendis kirjeldatud põhimõtetest ja riskitasemetest lähtub ka piirangute leevendamise kava, mille valitsus paneb koostöös teiste riigiasutustega paika järgmisel nädalal. Piirangute leevendamise kava näeb eri riskitasemete puhuks ette piirangud ja leevendused, mida valitsus kaalub näiteks kaubanduses, teeninduses, huvihariduses ja -tegevuses, haridusasutustes ning avalikes kohtades vastavalt viiruse leviku olukorrale ning tegevuste iseloomule.

Koroonaviiruse mõjude leevendamise kava kinnitab valitsus pärast avalikku konsultatsiooni 22. aprillil ning selle elluviimist koordineerib riigikantselei.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: