Emor: erakondade reitingutabelit juhib Reformierakond, kuid vahe väheneb

Kaja Kallas ajakirjanike ees
Kaja Kallas ajakirjanike ees Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Aprillis juhtis Kantar Emori erakondade toetuse edetabelit valijate esimese valikuna taas Reformierakond 27 protsendiga, kuid nende reiting on pikemaajaliselt pigem langeva trendiga.

Märtsis oli Reformierakonnal Emori küsitluses toetajaid 28 ja veebruaris 30 protsenti.

Edetabelis teisel kohal on EKRE 21 protsendiga, mis on sarnane tase eelmise aasta kevadega. Kuu varem oli EKRE-l toetajaid 19 protsenti.

Kolmandat kohta hoiab Keskerakond 19 protsendiga. Kui kahel viimasel kuul on Keskerakonna toetus veidi tõusnud, siis pikemaajaliselt on erakonna toetus olnud langeva trendiga.

Neljandal kohal on Eesti 200, keda toetas aprillis 14 protsenti. Märtsis oli parlamendivälisel erakonnal toetajaid 16 ja veebruaris 15 protsenti.

Viiendal kohal on Sotsiaaldemokraatlik Erakond kaheksa protsendiga. Jaanuaris, veebruaris ja märtsis oli neil toetajaid üheksa protsenti.

Neile järgneb valimiskünnisega maadlev Isamaa, keda toetas aprillis viis protsenti. Sama suur oli erakonna toetus ka veebruaris ja märtsis, kuid viimasel valitsus oleku kuul oli Isamaa toetus Emori küsitluses kaheksa protsenti.

Valimiskünnise alla jäävad Rohelised kolme ja Tulevikuerakond kahe protsendiga.

Emor uuris ka teisi valikuid

Erakondade edetabel peegeldab valimisealiste kodanike esimest valikut, kuid valijate enamuse jaoks on olemas ka mingi alternatiiv ehk teine valik. "Teine valik muutub eriti oluliseks juhul, kui esimene eelistus satub mingisugusesse skandaali, erakonna tegevus läheb vastuollu toetajate ootustega või näiteks esimese eelistuse erakonda iseloomustavad pidevad sisemised vastuolud või pinged," ütles Kantar Emori juhtekspert Aivar Voog.  

Esimene ja teine eelistus kokkuvõetuna peegeldab ka erakonna kasvupotentsiaali, kui suudetakse valijate jaoks ise muutuda atraktiivsemaks või kui lähimad poliitilised konkurendid satuvad raskustesse ehk kas ollakse ise tublimad või konkurendid kehvemad.

Kui arvestada valijate esimene ja teine erakondlik eelistus kokku, siis on edetabeli tipus potentsiaalse reitinguga 39 protsenti ikkagi Reformierakond. "Kuid teisele positsioonile tõuseks Eesti 200, kelle potentsiaalne reiting oleks 32 protsenti. Eesti 200-le järgneks väikese vahega Keskerakond ja alles siis EKRE."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: