Koondkeskmised reitingud: Reformierakond juhib, EKRE jättis Keskerakonna selja taha

Erakondade logod.
Erakondade logod. Autor/allikas: ERR

Kolme uuringufirma koondkeskmiste reitingute järgi on populaarseim erakond Reformierakond, kuid varem Keskerakonnaga võrdse toetusega olnud EKRE on nüüd teisel ja Keskerakond kolmandal kohal.

Võttes aluseks kolme uuringufirma Norstat Eesti, Turu-uuringute AS-i ja Kantar Emori viimased aprillikuised küsitlused, oli aritmeetilise koondkeskmisena kõige populaarsem erakond Reformierakond 29 protsendiga. Märtsis ja veebruaris oli peaministripartei koondkeskmine reiting 30 protsenti.

Kui märtsis jagasid võrdselt 19 protsendi suuruse koondkeskmise toetusega teist-kolmandat kohta Keskerakond ja EKRE, siis aprillis tõusis EKRE koondkeskmine toetus 21 protsendile ja nad on teisel kohal.

Keskerakond säilitas küll oma 19 protsendi suuruse koondkeskmise toetuse, kuid EKRE tõus tähendas neile aprillis edetabelis kolmandaks jäämist.

Neljandal kohal on 13 protsendi suuruse koondkeskmise toetusega parlamendiväline erakond Eesti 200. Kuu varem oli nende koondkeskmine toetus 14 protsenti.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koondkeskmine toetus oli aprillis seitse protsenti, kuu varem oli neil toetajaid kaheksa protsenti.

Isamaa koondkeskmine toetus oli endiselt valimiskünnise piiril ehk viis protsenti.

Roheliste koondkeskmine oli kaks protsenti (kuu varem kolm) ja Tulevikuerakonnal üks protsent.

Mullu augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega - Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis, uuest aastast pooled telefoni teel ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: