Taani otsus Süüria ohutuse kohta teeb põgenikud murelikuks
Süüria põgenikud Taanis on hädas, kuna viimane otsustas esimese Euroopa riigina, et Süüria on põgenike kodumaale naasmiseks piisavalt ohutu. Põgenike sõnul see nii ei ole ja kodumaale tagasipöördumisel ootavad neid ees mitmesugused repressioonid.
Faeza Satouf tuli Taani kuue aasta eest, õppis kiiresti ära taani keele, lõpetas keskkooli ning õpib nüüd õeks ehk erialal, mille esindajaid Taani riigil hirmsasti vaja on. Siiski kuulub temagi nüüd nende hulka, keda Süüriasse tagasi tahetakse saata, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Minu perekond on Taanis ja kui ma Süüriasse tagasi lähen, siis ükski seadus mind seal ei kaitse nagu Taanis. Kuna mu isa on Süürias tagaotsitav, siis mind kindlasti vahistatakse lennujaamas, seejärel mind ähvardatakse ja pressitakse välja, kus mu isa täpselt elab. Siis sunnitakse temagi tagasi tulema ja pannakse muidugi vangi," rääkis Satouf.
Valitsev Sotsiaaldemokraatlik Partei on võtnud sisserände suhtes enneolematult jäiga hoiaku ning see kehtib ka Süüria sõjapõgenike osas. Opositsioonipoliitikute hulgas kõlab hääli, mille kohaselt püüavad sotsiaaldemokraadid lihtsalt ära hoida oma valijate kaotamist parempopulistidele ja suisa paremäärmuslastele.
"Te olete tunnistajaks, kuidas peavoolu poliitikud võtavad omaks paremäärmuslaste poliitika põgenike, moslemite ja vähemuste suhtes. Tegelikult olete te tunnistajaks rassismile," kommenteeris Sõltumatu Rohelise Partei poliitik Sikandar Siddque.
Tõsi aga on seegi, et suurem osa opositsioonist pooldab võimulolijate karmikäelist immigratsioonipoliitikat.
Ühtegi Süüria põgenikku lennukile panna ning kodumaale tagasi saata ei saa, sest Taanil ja Süürial puuduvad diplomaatilised sidemed. Küll paigutatakse väljasaadetavad suhteliselt viletsate tingimustega väljasaatmiskeskusesse.
"Meie eesmärk on, et nad pöörduks tagasi koju ja oleks ressurss oma kodumaa jaoks nende oskuste ja haridusega, mille nad Taanis omandasid," ütles sotsiaaldemokraadist parlamendisaadik Rasmus Storklund.
Taani immigratsioonieksperdid kurdavad, et valitsus on süürlaste tagasisaatmise aluseks olevat aruannet valesti tõlgendanud ning et praegune Süüria pole tegelikult ohutu koht mitte ühelegi tagasipöördujale.
Toimetaja: Merili Nael