Taani valitsus plaanib Süüria pagulased kodumaale tagasi saata

Taani peaminister Mette Frederiksen
Taani peaminister Mette Frederiksen Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/RITZAU SCANPIX

Taani valitsus plaanib võtta Süüria pagulastelt riigis elamise õiguse. Euroopa Liit on samas varem üles kutsunud, et süürlasi ei saadetaks tagasi sõjast räsitud kodumaale.

"Taani on esimene Euroopa Liidu liikmesriik, kes hakkab tühistama süürlaste elamislube. Taani väidab, et Damaskuse valitsus ei kujuta enam ohtu ja pagulased saab saata tagasi," teatas EUobserver.

Euroopa Komisjon keeldus teisipäeval Taani otsust kommenteerimast. Siiski teatas komisjon, et Taani peab austama kõiki põhiõigusi.

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell edastas novembris konkreetsema sõnumi. "Süüria pagulased seisavad kodumaale naastes silmitsi valimatu kinnipidamise, piinamise, füüsilise vägivalla ja sunnitud ajateenistusega," ütles Borrell.

Süürias elab 2021. aastal 80 protsenti inimestest allpool vaesuspiiri. Süürias peavad kõik 18-42 aastased mehed liituma Assadi režiim sõjaväega. Sõjaväeteenistuse vältimiseks peavad süürlased maksma valitsusele 10 000 dollarit.

"Taani immigratsiooniteenistus väidab, et armeest vabastustasu maksvad inimesed pole pärast Süüriasse naasmist mingite probleemidega kokku puutunud," teatas EUobserver.

Hiljuti tegi Taani valitsus ettepaneku, et tuleb vähendada mitte-lääne päritolu inimeste osakaalu sotsiaaleluruumides.

Taani valitsust juhivad sotsiaaldemokraadid. Sisserände küsimustes on nad teinud aga parlamendis koostööd parempoolse Taani Rahvaparteiga.

Süüriast pärit pagulaste varjupaigataotlused on Taanis viimastel aastatel vähenenud. 2016. aastal taotles varjupaika 1200 süürlast, eelmisel aastal oli see arv vaid 340.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: