Venemaa astus soome-ugri liikumisest välja

VII soome-ugri rahvaste maailma kongress Lahtis 2016. aastal.
VII soome-ugri rahvaste maailma kongress Lahtis 2016. aastal. Autor/allikas: Sven-Erik Soosaar / Aivar Ruukel

Venemaa teatas reedel, et astub välja rahvusvahelisest soome-ugri liikumisest, sest see on riigi hinnangul muutunud liialt poliitiliselt survestavaks.

Soome-ugri rahvaste seltse ja ühinguid koondav Fenno-Ugria Asutus korraldab selle aasta juunis Eestis VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi, kuhu kutsuti ka Venemaa esindajad. Nüüd teatas aga Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste assotsiatsioon, et ei plaani liikumisega enam koostööd teha, sest selle tegevus on poliitiliselt survestav.

"Oleme üha rohkem veendunud, et maailmakongressid ei toimu selleks, et lahendada konstruktiivselt soome-ugri probleeme, vaid toimuvad abivahendina Venemaa ja meie rahvaste siseasjadesse sekkumiseks," seisab avalduses.

Lisaks tõi assotsiatsioon oma ametlikus teates välja ka kunagise Euroopa Parlamendi liikme Katrin Saksa koostatud raporti Euroopa Nõukogu Parlamentaarsele Assambleele (ENPA), kus kirjeldati soome-ugri rahvaste olukorda Venemaal.

Venemaa hinnangul oli raport aga kallutatud ning kirjeldas tegelikku olukorda halvemana.

Koroonapandeemia tõttu tänavu juunisse lükatud soome-ugri maailmakongressile esitas Eesti president Kersti Kaljulaid osalemiseks kutse ka Venemaa president Vladimir Putinile.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: