Eesti Energia kavandab koos Taani firmaga Liivi lahte meretuuleparki

Foto: Eesti Energia

Maailma juhtiv avamere tuuleenergia arendaja, Taani ettevõte Ørsted ning Eesti Energia allkirjastasid koostöökokkuleppe, mille raames kavatsetakse luua ühisettevõte rajamaks Liivi lahte regiooni esimene meretuulepark enne 2030. aastat.

Ühiste kavatsuste memorandumi raames soovivad Eesti Energia ja Ørsted luua ühisettevõtte avamere tuuleenergia arendamiseks Balti riikides. Koostöö hõlmab Liivi lahe Eesti osas paiknevat olemasolevat tuulepargi projekti, kuid lisaks on Ørsted Lätis esitanud taotluse uuringute läbiviimiseks sealsetes vetes Liivi lahe tuulepargi kõrval asuvas arenduspiirkonnas, et koos Eesti Energiaga piiriülene hübriidlahendus välja töötada.

"Kui sobiv õiguslik raamistik on paigas, võib avamere tuul pakkuda suuremahuliselt rohelist energiat Eestile ja Lätile juba enne 2030. aastat," ütles Ørstedi Mandri-Euroopa piirkonna juht Rasmus Errboe.

"Läänemere piirkond on kasvamas avamere tuuleparkide ehitamise keskuseks, mis aitab märkimisväärselt kaasa piirkonna ning kaudselt kogu Euroopa majanduse dekarboniseerimisele. Balti riikide elektritarbimist on võimalik suures osas katta avamerel toodetud tuuleenergiaga ning selle potentsiaali realiseerimiseks soovimegi Eesti Energiaga koostööd teha," märkis Errboe.

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul soovib ettevõte minna järk-järgult üle täielikult taastuvelektri tootmisele.

"Oleme Liivi lahele avamere tuuleparki ette valmistanud juba üle kümne aasta. Suur eeltöö on tehtud ja see annab koostööle hea stardipositsiooni 2030. aastaks seatud ambitsioonikate taastuvenergia eesmärkide saavutamiseks Eestis ja Baltikumis tervikuna. Koos maailma juhtiva avamere tuuleparkide arendaja Ørstediga on visioon kohalikust avamere tuuleenergia tootmisest veel sel kümnendil meile ühe sammu võrra lähemal."

Balti riikidel seisab peagi ees desünkroniseerimine Venemaa võrgust. Avamere tuulenergia on kõige otstarbekam võimalus suuremahuliseks taastuvenergia tootmiseks, et tagada tulevikus Eesti ja Läti elektrienergia varustuskindlust, edastas Eesti Energia.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: