AKI: e-apteekides võiks teistele ravimeid müüa retseptinumbri alusel

Sotsiaalministeeriumi hinnangul kuluks e-poodides retseptiravimite teisele inimesele müümise süsteemi korrastamisele kaks kuni kolm aastat. Andmekaitse inspektsiooni (AKI) hinnangul võiks vahepealse ajutise lahendusena küsida e-apteegist teisele inimesele retseptiravimi ostjalt lisaks isikukoodile ka väljastatud retsepti numbrit.
Ajutiselt piisaks inspektsiooni hinnangul sellest, kui ostja on end turvaliselt tuvastanud ja esitab vestluses apteekriga ravimi saaja nime, isikukoodi ja retseptinumbri. Samuti peaks inimene, kelle retsept on välja ostetud, saama hiljem logide kaudu lihtsalt vaadata, kes tema ravimeid välja ostnud on.
AKI rõhutab, et enne retseptinumbri ajutise lahendusena kasutusele võtmist peab olema teada, millal töötab sotsiaalministeerium välja püsiva lahenduse.
Retseptinumbri alusel teisele inimesele ostmise lahenduse võiks inspektsiooni hinnangul rakendada ka füüsilistes apteekides, kuna ka seal pole teisele inimesele ravimite ostmine õiguslikult selgelt lahendatud. Risk ostuvõimaluse väärkasutamiseks on apteegis siiski väiksem kui internetis, selgub AKI kirjast ravimiametile.
Möödunud aastal sai e-apteegist osta välja ka teistele välja kirjutatud retseptiravimeid, selleks oli vaja teada vaid isikukoodi. Inspektsioon teatas mullu sügisel, et retsepte on võimalik vaadata ka retseptiomaniku nõusolekuta, teades vaid inimese isikukoodi. Apteegid sulgesid selle võimaluse.
Apteekide teatel peaks esmalt töötama ravimite e-müügiks vajalikud lahendused välja riik, enne ei ole apteekidel mõtet selleks kulukaid arendustöid ette võtta. Riik peaks esmalt võimaldama apteekidele ligipääsu rahvastikuregistrisse, mis võimaldaks näiteks kontrollida, kas retsepti omava lapse puhul on ravimi ostja lapsevanem.
Toimetaja: Barbara Oja