Suulu rahva kuninglikus perekonnas käib terav võimuvõitlus

Suulude kuninganna Mantfombi matused
Suulude kuninganna Mantfombi matused Autor/allikas: SCANPIX/AFP/LUCA SOLA

Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) suulude kuninglikus perekonnas käib terav võimuvõitlus. Trooni tahab mitu pereliiget, kes kõik süüdistavad üksteist petmises ja võltsimises.

Suulude viimane valitseja kuninganna Shiyiwe Mantfombi Dlamini Zulu suri eelmisel nädalal. Mantfombi valitses ainult ühe kuu, teatas The Guardian.

Kuningliku perekonna erinevad fraktsioonid proovivad trooni endale saada. Mitmed troonitaotlejad väidavad, et Mantfombi mürgitati.

Mantfombi abiellus 1977. aastal kuningas Zwelithiniga. Zwelithini kannatas diabeedi käes ja suri selle aasta märtsis. 

Zwelithini testamendi kohaselt sai suulude regendiks Mantfombi. Mitmed Mantfombi vastased väitsid, et testament oli võltsitud. 

Kuningliku perekonna peaminister Mangosuthu Buthelezi lubas, et võimu vaakumit ei teki. Samuti kutsus Buthelezi kuningliku perekonna liikmeid üles vaoshoitusele. 

"Praegune olukord on masendav, see häbistab valitsevat perekonda," ütles Buthelezi. 

"Ajalugu on meile õpetanud, et Suulu kuningriigi pärimisprobleemid toovad inimestes esile halvima," ütles kohalik ajakirjanik Cyril Madlala.

Suulude kuninglikul perekonnal pole ametlikke valitsusvolitusi. Siiski kontrollib perekond miljoneid hektareid territooriumi. Monarhid saavad riigilt toetust ja neil on mõjuvõimu ka poliitikas. 

Suulud on Lõuna-Aafrika Vabariigi suurim etniline rühm. Riigis elab 60 miljonit inimest ja suulude osakaal on viiendik. Enamus suulusid elab KwaZulu-Natali rannikuprovintsis.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: