Esmaspäevast ei pea Eestis liikumist piirama kümnest Euroopa riigist saabujad

Reisijad lennujaamas.
Reisijad lennujaamas. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Alates tulevast esmaspäevast ei pea Eestisse saabumisel oma liikumist piirama kümnest Euroopa riigist tulijad.

Koroonaviiruse leviku tõttu soovitab välisministeerium vältimatu vajaduseta hoiduda rahvusvahelisest reisimisest.

Enne Eestisse saabumist tuleb täita piiriületaja ankeet. Ankeeti saab täita kuni kolm päeva enne Eestisse saabumist. Nii toimides läheb piiriületus ladusamalt ja ei pea ootama järjekorras, et täita ankeeti paberil.

Piirivalve või lennufirma võib paluda piiriületajal esitada e-mailile saadetud piiriületuse kinnitus kas elektrooniliselt või paberil.

Reisilt tulles soovitab välisministeerium teha koroonatesti ka neil, kes ei kasuta liikumisvabaduse piirangut lühendavat kahe testi lahendust ja eelistavad kümme päeva oma liikumist piirata. Ka koroona läbipõdenutel ja vaktsineerimiskuuri läbinutel soovitab ministeerium mõni päev pärast reisilt tulekut liikumist piirata ja oma tervist jälgida.

Saabumine Euroopa Liidust, Euroopa majanduspiirkonnast, Schengeni alalt või Ühendkuningriigist

Eestisse saabumisel rakendub kümnepäevane liikumisvabaduse piirang neile, kes tulevad Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.

Alates 10. maist rakendub liikumisvabaduse piirang järgmistest riikidest saabujatele: Andorra, Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Monaco, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Šveits, Taani, Tšehhi ja Ungari. Vatikani näitaja on küll 0, kuid sealt Itaalia kaudu Eestisse reisides kehtib samuti kümnepäevane liikumisvabaduse piirang.

Liikumisvabaduse piirang ei rakendu neile, kes saabuvad riikidest, mille nakatumisnäitaja on alla 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul: Iirimaa, Island, Malta, Norra, Portugal, Rumeenia, San Marino, Slovakkia, Soome ja Ühendkuningriik.

Kümnepäevase liikumisvabaduse piirangut ei kohaldata haigustunnusteta inimestele, kes ületavad Eesti ja Läti riigipiiri vähemalt kaks korda nädalas vältimatuks piiriüleseks töötamiseks või õppimiseks siis, kui nad on teinud viimase seitsme päeva jooksul vähemalt ühe koroonaviiruse testi ning selle testi tulemus on olnud negatiivne või kui nad on viimase kuue kuu jooksul koroonaviiruse läbi põdenud ja arst on tunnistanud nad nakkusohutuks või kui nad on läbinud vaktsineerimiskuuri. Piiril peab tõendama nii töötamist (nt tööandja kirjaga) kui ka testi negatiivset tulemust või vaktsineerimist/läbipõdemist.

Saabumine väljastpoolt Euroopa Liitu, Euroopa majanduspiirkonda, Schengeni ala või Ühendkuningriiki

Vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu soovitusele kolmandate riikide kohta on Eestisse võimalik reisida Austraaliast, Iisraelist, Lõuna-Koreast, Rwandast, Singapurist, Taist ja Uus-Meremaalt. Kümnepäevane liikumisvabaduse piirang kehtib riikide puhul, mille nakatumisnäitaja on üle 16 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul ehk saabudes Lõuna-Koreast ja Taist.

Saabudes riikidest, mis ei ole toodud Euroopa Liidu Nõukogu soovituse nimekirjas, kehtib kümnepäevane liikumisvabaduse piirang neile, kellel on lubatud Eestisse siseneda. Liikumisvabaduse piirangut on võimalik lühendada kahe testiga. Juhul, kui nende riikide kodanik, kellel on seaduslik alus Eestis viibimiseks, ületab riigipiiri korduvalt, peab ta tegema mõlemad testid Eestis.

Liikumisvabaduse piirangu aja lühendamiseks kehtib järgnev kord (saabudes nii Euroopast kui ka väljastpoolt):

(1) inimesed, kes ei soovi pärast Eestisse saabumist kümnepäevast liikumisvabaduse piirangut, võivad teha koroonaviiruse PCR testi juba välisriigis kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist. Eestis olles on siis võimalik mitte enne kui kuuendal päeval pärast välismaal tehtud esimest testi teha teine test. Inimene vabaneb kümnepäevasest isolatsioonikohustusest enne tähtaega, kui mõlema testi tulemused on negatiivsed;

(2) inimesed, kes ei ole teinud testi kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist, võivad teha Eestis esimese testi kohe pärast riiki saabumist ning teise testi mitte varem kui kuus päeva pärast esimese testi tegemist. Kümnepäevase isolatsiooni võib lõpetada enne tähtaega juhul, kui mõlema testi tulemus on negatiivne.

Pärast esimest negatiivset testi on lubatud näiteks täita edasilükkamatuid ja vältimatuid töökohustusi, osaleda vältimatul perekondlikul sündmusel, naasta riiki, kust Eestisse siseneti, juhul kui reisimise põhjuseks on vältimatu töötamine, õppimine või perekondlik sündmus.

Kümnepäevase liikumisvabaduse piirangu ja koroonatestimise nõudeid ei kohaldata järgmistele inimestele (saabudes nii Euroopast kui ka väljastpoolt):

(1) kes on läbi põdenud koroonaviiruse ja arst on ta terveks tunnistanud kuni kuus kuud enne saabumist;

(2) kes on läbinud koroonaviiruse vastase vaktsineerimiskuuri ja selle lõpetamise päevast ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud.

(3) kes on välisriigi või Eesti Vabariigi diplomaatilise esinduse või konsulaarasutuse töötaja või tema perekonnaliige või kellel on Eesti Vabariigi diplomaatiline pass;

(4) kes saabub rahvusvahelise sõjalise koostöö raames;

(5) kes saabub välisdelegatsiooni liikmena riigi või kohaliku omavalitsuse üksuse ametiasutuste kutsel tööülesannete täitmiseks;

(6) kes on vahetult seotud kauba ja tooraine transpordiga, sealhulgas kauba või tooraine laadimisega, ja saabub Eestisse tööülesandeid täitma;

(7) kes tuleb osutama tervishoiuteenuseid või muid hädaolukorra lahendamiseks vajalikke teenuseid;

(8) kes on vahetult seotud rahvusvahelise kauba- ja reisijateveoga, sealhulgas rahvusvahelist transpordivahendit teenindav meeskonna- või laevapereliige ja transpordivahendil remondi-, garantii- või hooldustöid tegev inimene, ja saabub Eestisse tööülesandeid täitma;

(9) kes saabub vahetult reisijaveo teenust osutama ja kes teenindab reisigruppe;

(10) kelle saabumise eesmärk on tagada elutähtsa teenuse toimimine;

(11) kes läbib Eesti Vabariigi territooriumi viivitamata (transiit).

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: