Norstati küsitlus: EKRE toetus on kõrgeim alates 2019. aastast

Mart ja Martin Helmel on põhjust EKRE reitingu üle rõõmustada.
Mart ja Martin Helmel on põhjust EKRE reitingu üle rõõmustada. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud erakondade reitingud näitavad, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest.

Nostat Eesti viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31,4 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 20,3 protsenti ja Keskerakonda 19,9 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus püsis üheksa nädalat järjest langustrendis, kuid viimaste tulemuste põhjal on langus peatunud. Reitingutabelis kohad vahetanud, kuid praktiliselt võrdsel tasemel toetusega järgnevad Reformierakonnale EKRE ja Keskerakond. EKRE toetus on Norstati küsitlustes esimest korda alates 2019. aasta algusest üle 20 protsendi.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 13,1 protsendiga, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 7,3 protsendiga ning Isamaa viie protsendiga.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 51,3 ja opositsioonierakondi 32,6 protsenti.

Sel nädalal avaldatud Turu-uuringute küsitluses toetas EKRE-t 21 ja Kantar Emori omas 19 protsenti. Sealjuures sai Turu-uuringute küsitluses EKRE oma rekordtoetuse (23 protsenti) eelmisel kuul.  

Reformierakonna langus peatus

TÜ teaduri Martin Mölderi sõnul tasub selle nädala reitingutes tähelepanu juhtida kolmele muutusele või trendile.

"Esiteks näeme, et vähemalt hetkeks on peatunud Reformierakonna toetuse langus. Nende nelja nädala koondkeskmine tõusis, kuna erakonna viimase nädala toetus oli märgatavalt suurem kui aprilli keskpaigast pärit toetusnumbrid, mis uuel nädalal arvestusest välja jäid. Kas toetuse languse peatumine on ka püsiv - seda näitavad meile järgmised nädalad," ütles Mölder. 

"Teiseks, esimest korda alates 2019. aasta algusest on Norstati reitingutes EKRE ületanud 20 protsendi piiri. Viimastel nädalatel on nad toetust juurde kogunud peaaegu kõikides valijagruppides ning nende positsioon peamise opositsioonierakonnana paistab olevat tugev. Võrreldes valitsuses olemise ajaga on EKRE toetus teinud läbi väga märgatava hüppe," ütles Mölder.  

Kolmandaks tasub Mölderi sõnul ära märkida ka seda, et aeglaselt, kuid järjekindlalt on oma positsiooni viimase kahe kuu jooksul parandanud sotsiaaldemokraadid. Kui märtsi lõpuks oli nende toetus pikaajalise langustrendi tulemusena kukkunud kuue protsendini, siis praeguseks on nad kaks kuud oma toetust kasvatanud ning see on jõudnud 7,35 protsendi tasemele.

"Kõikide nende muutuste taustal on alates Kaja Kallase valitsuse moodustamisest järjepidevalt suurenenud erakondliku eelistuseta valijate osakaal, mis hetkel on juba ligi 34 protsenti. See näitab, et teatud osa taolisi mittevalijaid, kes valimiste järgsel ajal väitsid ühte või teist erakonda toetavat, on tagasi liikunud oma tavapärase hoiaku juurde," lisas Mölder. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: