Reitingud: Reformierakond liider, EKRE ja Keskerakonna toetus ühtlustus

Populaarseim erakond oli maikuus endiselt Reformierakond, kuid EKRE reitingu väike langus ja Keskerakonna oma tõus viis nad toetuselt sisuliselt samale tasemele.

Võrreldes aprilliga erakondade toetusnäitajad maikuus oluliselt muutunud ei ole, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Erakondade seas hoiab jätkuvat liidripositsiooni Reformierakond, mida toetab 26 protsenti valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest. Kuu varem oli peaministripartei toetus 27 protsenti.

EKRE-t toetas mais 21 protsenti. Seda on küll vähem kui aprillikuu 23 protsenti, kuid tuleb arvestada, et aprillikuine toetus oli opositsiooniparteile ka Turu-uuringute küsitluste rekordtase.

EKRE-st ei jää kaugele maha Keskerakond, keda toetas mais 20 protsenti. Aprillis oli Keskerakonnal toetajaid 19 protsenti. Samas ilmneb uuringu sotsiaal-demograafilistest andmetest, et Ida-Virumaal on EKRE toetus omakorda Keskerakonnaga pea võrdsustunud.

Kindlal neljandal kohal oli 15 protsendi suuruse toetusega parlamendiväline Eesti 200. Neil õnnestus kuu varasemaga ka enim oma toetust tõsta. Aprillis oli Eesti 200 toetus 13 protsenti.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus oli mais kaheksa protsenti (aprillis seitse) ja Isamaal viis protsenti (samapalju ka aprillis).

Eestimaa Rohelisi toetas kaks ja Tulevikuerakonda alla ühe protsendi valijatest.

Kokkuvõttes toetas mais koalitsioonierakondi 46 protsenti ning opositsioonierakondi 34 protsenti valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest (aprillis vastavalt 46 ja 35 protsenti). Parlamendiväliste erakondade toetus oli mais kokku 17 protsenti (aprillis 16 protsenti).

Keskerakond eestlastest vastajate eelistustes neljas

Vaadates sotsiaaldemograafilisi näitajaid, on Reformierakond populaarseim eestlastest valijate seas 29 protsendiga. Järgnevad EKRE 22 ja Eesti 200 16 protsendiga. Keskerakond on eestlastest valijate eelistustes neljandal kohal 15 protsendiga.

Muust rahvusest valijate seas on eelistustest esikohal Keskerakond 48 protsendiga. Keskerakonna toetus selles sihtrühmas läbi tugeva languse valitsusvahetuse järel jaanuaris, kui toetus langes 59 protsendilt 43-le. Nagu küsitlusest näha, siis maikuuks ei ole erakond suutnud seda taastada.

Muust rahvusest vastajate eelistustes on teisel kohal EKRE 14 protsendi ja kolmandal kohal Reformierakonda 12 protsendiga. Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlikku erakonda toetab selles sihtrühmas võrdselt üheksa protsenti valijatest.

18-24-aastaste seas oli mais populaarseim erakond Reformierakond (24 protsenti), 25-34-aastaste seas aga Eesti 200 (26 protsenti. 35-49-aastaste seas on taas esikohal Reformierakond (31 protsenti), 50-64-aastaste seas sisuliselt võrdselt EKRE (27 protsenti) ja Reformierakond (26 protsenti.

65-aastaste ja eakamate seas on kindlalt esikohal Keskerakond (31 protsenti).

EKRE on tõusnud Ida-Virus Keskerakonna kandadele

Reformierakond on populaarseim erakond Põhja-Eestis (32 protsenti) ja Lõuna-Eestis (27 protsenti). EKRE on populaarseim Kesk-Eestis (35 protsenti), Keskerakond aga Tallinnas (28 protsenti).

Ida-Virumaal edestab Keskerakonna toetus napilt EKRE oma (vastavalt 26 protsenti ja 24 protsenti), Lääne-Eestis aga on võrdsel pulgal Reformierakond (29 protsenti) ja EKRE (28 protsenti).  

Kõrgharidusega inimeste seas on populaarseim erakond Reformierakond (29 protsenti), kuid palju madalam pole ka Eesti 200 toetus (24 protsenti).

Madalama haridusega valijate seas maikuus ühte tugevat liidrit ei eristu – 25 protsenti toetas Reformierakonda, 24 protsenti EKRE-t ning 22 protsenti Keskerakonda.

Turu-uuringute AS küsitles 1002 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Küsitlus viidi läbi 6.-11. maini. Neist 45 protsenti vastas telefonis ja 55 protsenti veebipaneelis. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

 

Täpsemaid jaotusi erinevate sotsiaal-demograafiliste gruppide kohta saab vaadata ERR-i reitingute alamlehelt.

Lisaks kommenteerisid ERR.ee otsesaates erakondade populaarsusnumbreid Tõnis Stamberg Turu-uuringute AS-ist ning ajakirjanikud Toomas Sildam ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: