Uuring: lapsena on seksuaalset väärkohtlemist kogenud iga kuues inimene

Lapsepõlves on täiskasvanu poolt seksuaalset väärkohtlemist kogenud iga kuues inimene, selgus sotsiaalkindlustusameti ohvriabi tellitud küsitlusest.

Uuringufirma Norstat tehtud veebiküsitluse käigus uuriti 15-74-aastaste inimeste kogemusi seksuaalse väärkohtlemisega lapsepõlves. Kokku küsitleti 2050 inimest üle Eesti. Kokku oli kuni 15-aastastest lastest seksuaalset väärkohtlemist kogenud 17 protsenti vastanutest. Vägistamiskatset oli kogenud lapsepõlves kuus protsenti inimestest ning vägistamist kolm protsenti.

Väärkohtlemise toimepanijana toodi kõige sagedamini välja võõrast meest – 43 protsenti kannatanutest oli kogenud võõra inimese rünnakut. 40 protsendil juhtudest oli tegemist meestuttavaga. Harvem olid toimepanijateks lähisugulased (10 protsenti) või lapse jaoks usaldusisiku positsioonis olevad inimesed (4 protsenti).

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi arendustalituse eksperdi Virve Kassi sõnul on lapsepõlves seksuaalset väärkohtlemist kogenud inimeste arv jahmatavalt kõrge. "Neid, kes sellest traumeerivast kogemusest kellelegi rääkinud ei ole, võib olla päris palju. Seksuaalvägivalla teo eest vastutab alati toimepanija. Seksuaalvägivalla ohver ei ole selles ise kuidagi süüdi," rääkis ta.

Kassi sõnul on ka abi otsijate lood väga erinevad. "On juhtumeid, kus tänaval tungib kallale võõras täiskasvanu. Sealjuures võib üks täiskasvanu väärkohelda väga paljusid lapsi. Seetõttu on juhtunust teavitamine oluline ka selleks, et uusi juhtumeid ära hoida. Samas on juhtumeid, kus väärkohtlejaks on kasuisa, isa, vend, ema või mõni teine lähisugulane," rääkis ta.

Küsitluse tulemustest selgus, et vaid 33 protsenti vägistamiskatset lapsepõlves kogenud inimestest rääkis sellest kellelegi. "Seetõttu on väga oluline lastele rääkida nende õigustest oma keha üle ja võimalustest abi otsida," ütles seksuaalvägivalla ohvritele suunatud teenuse juhi Pille Alaver.

Uuringuga saab lähemalt tutvuda sotsiaalkindlustusameti kodulehel. Samast leiab nõuandeid, kuhu pöörduda abi otsimiseks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: