Kongo DV-s purskama hakanud vulkaani laava jõudis Goma lennujaamani

{{1621747560000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Kongo Demokraatlikus Vabariigis laupäeval purskama hakanud Nyiragongo vulkaani laava jõudis pühapäeva varahommikul Goma linna lennujaamani. Piirkonnast põgenevad tuhanded inimesed.

Ametnike teatel voolas laava Goma linna servas Kivu järve ääres asuva lennujaamani. Kohalike elanike sõnul peatus laavavool siiski enne lennuväljale jõudmist.

"Olukord on halvenemas," ütles vulkaani hõlmava Virunga rahvuspargi ametnik kirjas oma töötajatele. Ta lisas, et laava voolab linna poole ning tõenäoliselt jõuab ka Kivu järveni.

"Nyiragongo purse on sarnane 2002. aasta purskele," ütles ametnik, kutsudes kõiki elanikke otsekohe lennujaama lähistelt lahkuma. 

Praeguse seisuga teised linnaosad ohus ei ole, ütles ta, lisades, et tõenäoliselt laava nii kaugele ei jõua. 

Inimesed hakkasid tänavatele valguma juba enne ametlikku evakuatsiooniteadet ning tõttasid linnast välja, kaasas võimalikult palju vara.

"Taevas läks punaseks," rääkis linnaelanik Carine Mbala. "Lõhnab väävli järele. Kaugelt on näha, kuidas mäest tõusevad hiiglaslikud leegid."

Kongo DV kommunikatsiooniminister Patrick Muyaya kinnitas laupäeval, et evakuatsiooniplaan on aktiveeritud. "Valitsus arutab praegu kriisimeetmeid."

Kongo DV president Félix Tshisekedi teatas, et katkestab Euroopas viibimise ja naaseb pühapäeval kodumaale, et abi koordineerimist juhtida.

Põgenikud suunduvad Rwandasse

Suur osa Goma linnast on elektrita. Sajad elanikud on hakanud kodudest lahkuma. Osa võtab suuna lõunasse Rwanda piiri poole, teised läände, Sake linna.

Pühapäeva varahommikuks oli vähemalt 3000 inimest jõudnud naaberriiki Rwandasse.

Rwanda rahvusringhääling avaldas Twitteris pilte Rubavu piirkonda saabujaist ja ütles, et nad majutatakse koolidesse ja pühakodadesse, mis on juba valmis pandud.

Esimesed inimesed hakkasid Gomast lahkuma juba enne laupäeva õhtul kell 19.00 antud ametlikku teadet vulkaanipurskest.

Gomas paikneb suur ÜRO rahuvalvemissiooni MONUSCO kontingent ning seal on paljude vabaühenduste ja rahvusvaheliste organisatsioonide baasid.

Lennuväljaallikate sõnul startis laupäeva õhtul mitu MONUSCO-le ja erafirmadele kuuluvat lennukit. Kohalike elanike sõnul käis ka öösel lennuväljal ebatavaliselt vilgas sagimine.

Goma vulkaaniseireamet hoiatas 10. mail seismilise aktiivsuse eest vulkaani ümbruses.

Viimati purskas Nyiragongo 17. jaanuaril 2002, nõudes umbes 250 inimelu ja kattes laavaga peaaegu terve Goma idaosa, seal juures osaliselt lennujaama maandumisraja. 

Toona pagesid linnast sajad tuhanded inimesed ja 120 000 jäi kodutuks.

Nyiragongot loetakse maailma üheks aktiivsemaks ja ohtlikumaks vulkaaniks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: