Laanet soovib kaitseväe orkestri jätkamist sõjamuuseumi all

{{1621922340000 | amCalendar}}
Foto: Liis Treimann/Eesti Meedia/Scanpix

Kaitseminister Kalle Laanet tegi sise- ja kultuuriministrile ettepaneku luua kaitseväe- ning politsei- ja piirivalveameti orkestritest mitme koosseisuvõimalusega ühendorkester, mis jätkab administratiivselt Eesti Sõjamuuseumi koosseisus.

"On oluline, et nii kaitseväe kui ka politsei- ja piirivalveameti, samuti Vabariigi Presidendi ja välisteenistuse tseremoniaalsed üritused saaksid ka edaspidi väärikalt korraldatud ning selle juurde kuulub vaieldamatult ka orkester," ütles Laanet kaitseministeeriumi saadetud pressiteate vahendusel.

Ministri sõnul annab uus töökorralduslik lahendus orkestrile senisest paremad võimalused tipptasemel puhkpillimuusika tegemiseks ja selle arenguks.

"Muuseumites ju toimuvad teatrietendused, kontserdid. Et ma usun, et meie saame hakkama ka sõjaväeorkestri administreerimisega ja oleme neile, ma arvan, heaks koduks," ütles ERR-ile Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Minister Laaneti ettepanekul tagab orkestri baasrahastuse kaitseministeerium koos proportsionaalse panusega siseministeeriumi poolt, lisaks tagab kaitseministeerium prooviruumide ja pillide olemasolu.

"Riigi majandamise seisukohast tähendab see umbes ühe miljoni eurost kokkuhoidu ning meile jääb alles professionaalne riigi orkester senisest mitmekesisemate koosseisuvõimalustega. Usun, et see on suur võit nii riiklikele struktuuridele kui rahvuskultuurile," ütles Laanet.

Politsei- ja piirivalveameti orkestri juhataja Kristiina Veerde ütles ERR-ile, et ühelt poolt on hea, et teemaga tegeletakse, kuid teisalt tekitab plaan küsimusi juurde.

"Lootus on ikkagi see, et säiliksid 75 inimese töökohad. Ilmselgelt riigil on vajadus kahe orkestri järele, sest et neid väljakutseid tseremooniatele ja kuhu iganes on väga palju, et ühe orkestriga seda ei ole võimalik ära teenindada," sõnas Veerde.

Laanet aga orkestri suurust hinnata ei osanud. "See, kui suur peab olema orkester, et see suudaks tagada kõik need eesmärgid, mis on riiklike tseremooniate läbiviimiseks, seda peavad ütlema spetsialistid, mina ei oska seda öelda," sõnas minister ERR-ile.

Kaitse-, sise- ja kultuuriministeeriumi töörühm töötab välja orkestrite edasise töökorralduse täpsed detailid, lubades teha koostööd ka orkestrite esindajatega.

Esindusorkestri peaülesandeks saavad nii kaitseväe kui kaitseministeeriumi valitsemisala, politsei- ja piirivalveameti, presidendi kantselei ja välisministeeriumi poolt tellitud esinemised. Samuti võimaldab selline muutus orkestril edaspidi teenida ka omatulu, mis kaitseväe orkestril varasemalt puudus.

Orkestrandid kannavad edaspidigi vormi vastavalt selleks otstarbeks kehtestatud korrale.

Toimetaja: Mait Ots, Hannes Sarv, Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: