Ratas: õlitehase rajamisega tuleb edasi liikuda

{{1622018880000 | amCalendar}}
Jüri Ratas.
Jüri Ratas. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Tuhandete perede toimetuleku nimel tasub Eestil liikuda edasi õlitehase rajamisega, mis tagaks tööd ja tulu veel vähemalt 15 aastaks, teatas Keskerakonna esimees Jüri Ratas pärast Ida-Virumaa külastamist.

Lahendused peavad töötama inimeste heaks, mitte nende heaolu arvelt, ütles Ratas Keskerakonna teatel.

"Kaalul on tuhandete perede toimetulek. Seepärast tasub meil liikuda edasi õlitehase rajamisega, mis tagaks tööd ja tulu veel vähemalt 15 aastaks. Samuti on oluline saavutada kokkulepped, mis võimaldavad teha sujuvalt uuendusi põlevkivi kasutuses. Kõik see vajab koostööd riigijuhtide, ettevõtjate ja teadlaste vahel, aga ka mõistvat suhtumist üle Eesti," selgitas Keskerakonna esimees.

Tartu ringkonnakohus rahuldas mai alguses MTÜ Loodusvõlu kaebuse ja peatas Eesti Energia kavandatavale Enefit 280 põlevkiviõlitehasele antud ehitusloa kohtulahendi jõustumiseni.

"Põlevkivi on Eesti üks peamisi maavarasid. Tuleb mõelda, kuidas saame seda meie inimeste heaks edasi kasutada. Aastaid on põlevkivi taganud meie kodudesse elektrit ja soojust ning üle maailma kütust laevadele. Nüüdseks on nii riik kui valdkonna ettevõtted jõudnud selge vajaduseni leida uusi viise ja tehnoloogiaid põlevkivi kasutamiseks," ütles Ida-Virumaal põlevkivitööstuse töötajate, ametiühingute ja ettevõtetega kohtunud Ratas.

Ratase sõnul on riigi ülesanne kindlustada, et põlevkivi leiaks parimat võimalikku rakendust, aidates seeläbi kaasa ühiskondliku rikkuse suurendamisele.

"Sel aastal on järjepidevalt kasvanud kvoodi hinnad ja kliimaneutraalsuse saavutamiseks algatatud muutused Euroopa Liidu tasemel panevad meidki otsima innovatiivseid lahendusi," ütles Ratas. "Uuendused vajavad piisavalt aega ja samal ajal tuleb Eestis tagada elektri varustuskindlus ning ära ei tohi unustada, et nõudlus põlevkiviõli järele püsib maailmaturul kõrge."

Ratas külastas teisipäeval Kiviõli Keemiatööstust, Eesti Energia Auvere elektrijaama ja Viru Keemia Gruppi.

Mölder: kui koalitsioonipartner soovib õlitehasest loobuda, peab seda arutama valitsuses

Keskkonnaminister Tõnis Möldri sõnul põlevkiviõlitehase ehitus jätkub, kuid kohtuotsuse saabumiseni ehitusplatsil tööd ei tehta.

"Tegemist on uue tehasega, mis töötab uuel tehnoloogial, mis on välja töötatud meie inimeste poolt. Eesti on kliimaeesmärkide juures õlitehase rajamisega arvestanud ning kehtivate dokumentidega on see kooskõlas. CO2 puhul on õlitootmine väiksema CO2 jalajäljega kui põlevkivist elektri tootmine," kirjutas Mölder sotsiaalmeedias.

Keskkonnaministri sõnul loob tehas Ida-Virumaale 500 uut töökohta vähemalt 15 aastaks. "Uuendused on vajalikud, kuid roheline innovatsioon nõuab samuti aega. Senikaua peame tagama elektri varustuskindluse," kirjutas Mölder.

Minister märkis, et kui kliimapoliitika peaks muutma õlitehase rajamise ebamõistlikuks, tuleb valitsusel projekt üle vaadata.

"Kui aga koalitsioonipartner soovib valitsuse moodustamisel kokkulepitud õlitehase rajamisest loobuda, siis tuleb seda küsimust arutada Vabariigi Valitsuse või koalitsiooninõukogu tasemel," kirjutas minister.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: