Keskerakond jätkab sobiva presidendikandidaadi otsimist

{{1622037000000 | amCalendar}}

Kolmapäeva õhtupoolikul kogunes Keskerakonna juhatus, et arutada muu hulgas ka Keskerakonna võimalikku kandidaati presidendivalimistel. Erakonna esimehe Jüri Ratase sõnul otsib Keskerakond kandidaati nii erakonna seest kui väljastpoolt ning selleks kindlat tähtaega ei ole, enda kandideerimist Ratas ei kinnitanud.

Keskerakonna juhi sõnul arutas erakond kolmapäevasel juhatuse koosolekul nii kohalike omavalitsuste valimisteks valmivat platvormi kui ka presidendivalimisi.

"Arvamus oli see, et vabariigi president peab olema rahvast ühendav, ta peab olema murekohtadele tähelepanu juhtiv, ta peab olema lahendusi otsiv. Täna on selge, et meie arvates ei ole hetkel sellist kandidaati, kelle osas valitseks erakondadel selge üksmeel ja seetõttu Keskerakonna juhatus leiab, et seda inimest tuleb edasi otsida, neid läbirääkimisi tuleb jätkata ja erakondadevahelisi konsultatsioone pidada," rääkis Ratas ERR-ile.

Ratase sõnul eelistab erakonna juhatus kandidaadi otsimisel tulemust kiirusele. "Erakonna juhatus on seda meelt, et kandidaati tuleb otsida nii erakonnast väljastpoolt kui erakonnast seest, nii et kindlasti soovime väga laiapõhjalist otsimist," ütles ta.

Samuti ütles Ratas, et Keskerakond peab oluliseks presidendi valimist esmases järjekorras riigikogus.

Ratase sõnul juhatus tegeleb igal juhatuse koosolekul ja erakond pole otsustanud, et presidendikandidaat peaks selguma juuni keskpaigaks. "Me teeme seda nii ruttu kui võimalik, aga selleks veel aega on."

Michal: esimesena kandideerimisest teataja satub turmtule alla

Reformierakonna juhatus ei ole presidendivalimiste kohta otsuseid teinud. Erakonna juhatuse liige Kristen Michal ei välista, et selline kandidaat, kes võiks riigikogule sobida, tõepoolest ka leitakse.

"Ma arvan, et niisugune otsingu protsessi alustamine tõenäoliselt võib ka viia selline, et leitaksegi keegi, kes võib-olla sobib kõigile erakondadele just poliitika väliselt kõige rohkem," rääkis Michal.

Jüri Ratast on peetud üheks võimalikuks kandidaadiks presidendi valimistel nii riigikogus kui valimiskogus. Ratas ei kinnita, kas ta ise on valmis presidendiks kandideerima, kuid ütles, et sobivaid inimesi otsitakse nii erakonnast seest kui väljastpoolt.

Michal ütleb, et Keskerakonna ja Ratase käitumine on mõistetav kuna see, kes esimesena oma kandideerimise soovist teada annab satub kriitika turmtule alla. Samuti sõltub Ratase kandideerimisest erakonna edasine käekäik.

"Võib-olla ühel hetkel Keskerakonna enda sees otsustatakse, et Jüri Ratasest oluliselt paremat ja tugevamat juhti neil hetkel ei ole, või nad ei suuda selles kokku leppida, ja Jüri Ratas peab jätkama," rääkis Michal.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et erakond pole küll presidendikandidaate arutanud, kuid tema hinnangul oleks Isamaal Jüri Ratase kandidatuuri keeruline toetada.

"Arvestades sellega, mis on Keskerakonna viimastel kuudel toimunud, mis on ilmsiks tulnud, selle taustal toetada Jüri Ratase kandidatuuri presidendi kohale. Inimeselt oodatakse, et ta on ka moraalne majakas, see kindlasti on väga keeruline."

Kristen Michal ütles, et pärast Keskerakonna otsust algavad tõsisemad arutelud. "Eks erakonnad kõik nüüd ise hakkavad mööda oma protsessi arutama sest ükski erakond peale EKRE ei ole ennast lukku löönud. Kõik on oodanud, mis valiku Jüri Ratas teeb. Nüüd tundub, et see mänguväli on oluliselt rohkem lahti," sõnas ta.

Ratase sõnul on oluline pidada konsultatsioone ka kohalike omavalitsustega. "Minu meelest sellel teemal ei ole selles kiirust. Tuleb need otsused läbi mõelda, tuleb head otsused. Tuleb võtta nii palju aega, kui selleks on vaja."

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: