Suur kuum võib mõjutada selle aasta seenesaaki

Kukeseen.
Kukeseen. Autor/allikas: Erik Prozes/Postimees/Scanpix

Juunikuu ebatavaliselt kuum ilm võib hakata mõjutama Eesti suvist ja sügisest seenesaaki.

Tartu Ülikooli mükoloogia professiori Urmas Kõljalgi sõnul on seente kasvamise puhul oluline niiske ja külm õhk ning toiteained. Kui järgnevatel nädalatel esineb jätkuvalt kuuma ja kuiva ilma, hakkab see mõjutama tulevast seenesaaki.

"Paljud seeneliigid tahavad viljumiseks külma ja niisket ilma. Kõik sõltub edasistest. Kui enam väga palju kuivi perioode ei tule, ei tohiks suurt probleemi esineda. Kõik sõltub järgmisest kolmest kuni neljast nädalast. Kui on üle 30 kraadi ja kuiv mõjub see seentele halvasti." rääkis Kõljalg ERR-ile.

Kuiva ja kuuma perioodi tõttu võivad seened mõnel aastal ka viljumise vahele jätta.

"Seened elavad mullas ja puujuured on seente kasvu puhul olulised. Kindlasti kuumad perioodid vähendavad seente viljakehasid, mida me korjame. Kui ongi väga kuiv või kuum periood võivad seened selle viljakehade kasvatamise perioodi mõni aasta vahele jätta." selgitas Kõljalg.

Seente kasvamisel ei ole olulised ainult niiske ja jahe õhk, vaid ka toiteained, mida seened puudelt ja surnud orgaanilisest aines saavad.

"Seente viljakehade kogus sõltub suuresti ka puude poolt antavatest toiteainetest. Kui väheste toiteainete ja ebasobivate tingimuste tõttu on niidistik väiksem, esineb ka vähem viljakehasid. Mõned seened kasvavad surnud orgaanilisel ainel. Kui peaks tekkima probleeme surnud orgaanilise aine kogusega on ka seentel raskem kasvada." selgitas Kõljalg.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: