Rahvusvaheliste suhete ekspert: Merkeli mõjuvõim EL-is on vähenenud
Saksamaa kantsler Angela Merkel avaldas pahameelt, et liikmesriikide juhid ei toetanud tippkohtumise korraldamist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Rahvusvaheliste suhete eksperdi Ulrich Specki sõnul on Merkeli mõjuvõim Euroopas vähenenud.
Merkel on tuntud enesedistsipliini ja rahuliku käitumise poolest. Tema avalik pettumuse avaldus oli seetõttu haruldane, teatas Financial Times.
"Merkel arvestas valesti, millist mõju ta suudab avaldada. See oli märk sellest, et tema mõjuvõim kahaneb," ütles Saksamaa Marshalli Fondi kaastöötaja Speck.
Merkel on Saksamaa kantsler olnud 16 aastat ja ta on ametis viimaseid kuid. Eelmisel nädalal toimus Euroopa Liidu tippkohtumine, mis ei sujunud Merkelile ootuspäraselt.
Euroopa Liidu-Venemaa tippkohtumine oli teine Merkeli välispoliitiline algatus, mis sel aastal ebaõnnestus. Merkeli toetatud EL-i ja Hiina investeerimislepingu ratifitseerimine külmutati.
Merkel on varasemalt näidanud meisterlikkust argumenteerimisel ja kompromisside sõlmimisel. Sel nädalal tema lähenemine aga ebaõnnestus.
Merkel vihastus tippkohtumisel silmnähtavalt ja eitas, et tahab teha Venemaale järeleandmisi. "Tahan teha selgeks, et sellised kõnelused Venemaa presidendiga ei ole järeleandmine," ütles Merkel tippkohtumise järgsel pressikonverentsil.
Merkelit kritiseeriti samuti Saksamaal.
"Probleem on selles, et tänu Nord Stream 2 gaasitorule kaotas Saksamaa igasuguse usaldusväärsuse Euroopa huvide esindajana. Mõni EL-i liikmesriik tõepoolest mõtleb, kas Saksamaa valitsus tegutseb Euroopa või ainult Saksamaa ettevõtluse huvides," ütles Saksamaa roheliste erakonna poliitik Franziska Brantner.
Merkeli sõnul ajendas teda Venemaaga tippkohtumist korraldama USA presidendi Joe Bideni hiljutine kohtumine Putiniga.
"Arvestades, et USA ja Venemaa leppisid omavahel kokku raamistikus, kuidas lahendada vaidlusaluseid küsimusi, siis sellistel asjaoludel oleks mõttekas leida formaat, et ka EL saaks Venemaaga rääkida," ütles Merkel.
Diplomaatide sõnul tundis Merkel, et tegemist oli tema viimase võimalusega, et EL suurendaks koostööd Venemaaga.
Merkeli algatust toetasid ka Saksamaa sotsiaaldemokraadid. Samuti toetasid Merkeli lähenemist mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid, sealhulgas Prantsusmaa.
Diplomaatide sõnul oli aga Merkeli ettepanek halvasti ette valmistatud. Samuti alahinnati mitmete liikmesriikide tundlikkust Venemaa suhtes. Näiteks Hollandi peaminister Mark Rutte ütles, et ta ei istu Putiniga ühes lauas. Rutte on aga kauaaegne Merkeli liitlane.
Toimetaja: Karl Kivil