Liimets: EL-Vene tippkohtumiste taastamise eelduseks olgu Minski lepete elluviimine

Välisminister Eva-Maria Liimets
Välisminister Eva-Maria Liimets Autor/allikas: Välisministeerium

Eesti leiab, et enne seda, kui Euroopa Liit taastab Venemaaga kõrgetasemelised kohtumised, tuleks ellu viia Ukraina konflikti lahendamiseks sõlmitud Minski lepped, ütles välisminister Eva-Maria Liimets kommenteerides Saksa kantsleri ja Prantsuse presidendi äsjast algatust.

"Eesti seisukoht selles küsimuses on olnud pikaajaliselt kindel, et kõige olulisem otsides muudatusi suhetes Venemaaga on lähtuda sellest, et kõigepealt tuleb Venemaa poolt Minski lepped täita ning seejärel me saaksime asuda senist poliitikat üle vaatama," ütles Liimets (Keskerakond) neljapäeval ERR-ile.

"Oluline on, et ka Vene Föderatsiooni poolt annekteeritud alad läheksid tagasi nendele riikidele, kellele nad kuuluvad. Ja siis me võime arutada edasi, kuidas suhteid taastada ja parendada," lisas Liimets.

Ta viitas ka Euroopa Liidus Venemaa suhtes kokku lepitud viie põhimõtte poliitikale, mis seab suhtlemise taastamisele eeltingimused ning raamid praegustele kontaktidele.

"Eesti vaates on väga tähtis, et Euroopa Liit lähtub viie põhimõtte poliitikast ka edaspidi. Ja selle põhimõtete seas ei ole kõrgetasemeliste kohtumiste, tippkohtumiste korraldamist," ütles Eesti välisminister.

Liimets märkis ka, et tema hinnangul ei saa öelda, et Euroopa Liidu ja Venemaa vahel on vähe dialoogi. "Dialoog on olemas, on kontaktid. Kuid küsimuseks on siiski see, et millised on Venemaa sammud rahvusvahelise õiguse täitmisel, inimõiguste järgimisel. Need on kohad, kus me peaksime kõigepealt nägema muutust, et Venemaaga kõrgetasemelist dialoogi taastada," rõhutas ta.

Kolmapäeval sai avalikuks Saksa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni algatus pakkuda Venemaale taas võimalust tippkohtumiseks Euroopa Liiduga.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: