Merkel: EL ja Suurbritannia peavad Põhja-Iiri küsimuse kiiresti lahendama

{{1625235000000 | amCalendar}}
Merkel külastas Suurbritanniat kantslerina viimast korda
Merkel külastas Suurbritanniat kantslerina viimast korda Autor/allikas: SCANPIX/AP/Stefan Rousseau

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles reedel, et Euroopa Liit ja Suurbritannia peavad Põhja-Iirimaa staatuse EL-i ühisturul kiiresti lahendama.

Merkel vastas ettevaatlikult, kui temalt küsiti, kas Suurbritannia peaministreid kutsutakse tulevikus EL-i tippkohtumistele. "Asju tuleb ajada samm-sammult," ütles Merkel. 

Merkeli sõnul on peamiseks prioriteediks leida toimiv lahendus Põhja-Iirimaa staatuse osas. "Pärast seda näeme, kuhu Suurbritannia ja EL-i suhted areneda võivad," ütles Merkel. 

Merkel väitis, et britid, kes on täielikult vaktsineeritud, saavad varsti Saksamaale vabalt reisida. "Eeldan, et lähitulevikus saavad täielikult vaktsineeritud inimesed vabalt reisida, ilma karantiini minemata," ütles Merkel. 

Suurbritannia peaminister Boris Johnson ütles reedel, et rahvahulga vähendamise korraldust Wembley staadionil ei tule. Wembley staadionil toimub jalgpalli EM-i finaal. Finaalile on pileti broneerinud 60 000 fänni. Merkel oli aga nii suure rahvamassi lubamise suhtes skeptiline.

Johnson kiitis neljapäeval Merkelit. "Kantsler Merkeli 16 aastase ametiaja jooksul on Suurbritannia ja Saksamaa suhted taaselustunud ja uueks ajajärguks elavnenud," ütles Johnson. 

Merkel tervitas ka uut ajajärku Saksamaa-Suurbritannia suhetes.  

"Nüüd, kui Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkunud, on see hea võimalus avada meie suhetes uus peatükk, et leida praktilised võimalused, kus saaksime edasi väga hästi suhelda," ütles Merkel. 

Saksamaa kantsler Angela Merkel tegi reedel viimase ametliku visiidi Suurbritanniasse, kus ta kohtus peaminister Boris Johnsoniga. 

Kohtumise eel hoiatas Saksamaa roheliste partei pressiesindaja Franziska Brantner, et Merkel ei tohi unustada  Brexiti-järgsetes suhetes Londoniga EL-i huvide esindamist. "Me vajame Suurbritanniaga häid suhteid. Kuid meie kahepoolsed lepingud ja kõnelused ei tohi lõhestada Euroopa Liitu," ütles Brantner

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: