USA föderaalkohtunik hülgas monopolihagid Facebooki vastu

{{1624931280000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Facebooki logo. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA föderaalkohtunik James Boasberg hülgas esmaspäeval niinimetatud monopolihagid Facebooki vastu.

Kohtuniku hinnangul ei suudetud hagides usutavalt tõestada, et sotsiaalvõrgustik on loonud monopoli.

"Need väited, mis ei anna isegi hinnangulisi tegelikke arve Facebooki turuosa kohta viimase kümne aasta jooksul, ei kõla kokkuvõttes usutavalt," leidis kohtunik. 

USA föderaalsed ja osariikide konkurentsiametnikud esitasid detsembris hagid Facebooki vastu, väites, et sotsiaalmeediahiid on kuritarvitanud oma domineerivat positsiooni, omandades sõnumiteenused Instagram ja WhatsAppi.

Föderaalse kaubanduskomisjoni (FTC) ja osariikide ametnike ühenduse eraldi hagides kutsuti üles võõrandama Instagrami ja WhatsAppi, millel on miljardid kasutajad ja mis on osa Facebooki "perekonna" rakendustest.

"Meie eesmärk on ohjeldada Facebooki konkurentsivastast tegevust ja taastada konkurents, et innovatsioon ja vaba konkurents saaksid õitseda," ütles FTC konkurentsiameti direktor Ian Conner tollal.

Eraldi hagi esitasid 48 osariigi ja territooriumi konkurentsiametnike rühm. Seega on kaasatud peaaegu kõik osariigid.

USA kongressi monopolidevastane komitee esitas eelmisel nädalal mitu seaduseelnõud, mis muudaksid konkurentsieeskirjade seaduseid.

"Tänane areng FTC juhtumis Facebooki vastu näitab, et monopolidevastaste seaduste reform on hädavajalik," ütles Colorado osariigi vabariiklasest saadik Ken Buck. 

Kohtuotsuse kriitikute sõnul oli tegemist suure tagasilöögiga, et lõhkuda Silicon Valley tehnoloogiahiiglaste ülemvõim tehnoloogiasektoris. 

"See otsus tegi selgeks, et me ei saa loota, et kohtud päästavad meid suurte tehnoloogiafirmade monopolide käest," ütles digitaalsete õiguste organisatsiooni Fight for the Future direktor Evan Green. 

Facebooki aktsiahind tõusis pärast kohtuotsust enam kui neli protsenti. Facebooki turuväärtus tõusis esimest korda üle triljoni dollari, teatas The Guardian. 

Facebook pole ainus USA tehnoloogiaettevõte, mille väärtus ületab triljoni dollari piiri. Klubisse kuuluvad veel Apple, Amazon, Microsoft ja Google. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: