Saksamaa jõudis lõpule vägede väljaviimisega Afganistanist

Saksa sõjatehnika äratoomine Afganistanist.
Saksa sõjatehnika äratoomine Afganistanist. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Saksamaa on jõudnud lõpule mais alanud vägede väljaviimisega Afganistanist, teatas teisipäeval kaitseministeerium; USA kavatseb sõjaväelased ära tuua 11. septembriks.

"Pärast pea 20 aastat kestnud lähetust lahkusid meie Bundeswehri viimased sõdurid täna õhtul Afganistanist," ütles Saksa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer oma avalduses. "Nad on teel tagasi," lisas ta. "Ajalooline peatükk on sulgumas." 

Minister tänas kõiki 150 000 meest ja naist, kes olid teeninud seal 2001. aastast saadik, öeldes, et nad võivad olla uhked oma teenistuse üle. Ta avaldas ühtlasi austust Afganistanis hukkunutele ja haavatutele. "Teid ei unustata," märkis Kramp-Karrenbauer.

Relvajõudude andmetel on alates 2001. aastast Afganistani surma saanud 59 Saksa sõdurit.

Viimased sõdurid lennutati oma baasist Afganistani põhjaosas Mazar-i-Sharifis välja kahel Saksa Airbus A400 Ms-il ja kahel USA Boeing C17-l.

Enne väljatõmbamise algust osales 9600-pealise NATO väljaõppe- ja tugimissioonis veel 1100 Saksa sõdurit, rohkem teenis seal vaid ameeriklasi.  

Saksamaa hoogustas oma lahkumist pärast seda, kui USA president Joe Biden teatas, et tõmbab pärast 20 aastat seal viibimist USA väed Afganistanist välja.

Bideni eesmärk on viia USA väed Afganistanist välja 11. septembriks, Al-Qaeda USA-vastaste terrorirünnakute 20. aastapäevaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: