Riigid valmistuvad Afganistanist vallanduvaks põgenikelaineks

Afganistanist saabunud põgenikud Serbias koroonatesti järjekorras.
Afganistanist saabunud põgenikud Serbias koroonatesti järjekorras. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Mitmed riigid on teatanud valmistumisest Afganistanis vallanduvaks põgenikelaineks, kus islamiliikumine Taliban on asunud USA vägede lahkumise ajal oma haaret tugevdama.

USA president Joe Biden andis reedel loa kasutada kuni 100 miljonit dollarit Afganistani olukorraga seotud rändeprobleemide lahendamiseks, teatas Valge Maja.

Raha tuleb põgenike- ja rändeabi kriisifondist ning on mõeldud kiireloomuliste põgenike- ja rändeprobleemide lahendamiseks, toetuseks konfliktiohvritele ja teistele inimestele, kelle elu on  Afganistani olukorra tõttu ohus.

Toetus on mõeldud ka inimestele, kes taotlevad viisat USA välisministeeriumi spetsiaalsete immigrandiviisade (SIV) programmist. Selle alusel on umbes 20 000 Afganistanis USA sõjaväe tõlkidena töötanud ja nüüd Talibani kättemaksu pelgavat inimest riigist evakueerimist taotlenud.

Raha kasutatakse nii rahvusvaheliste organisatsioonide, vabaühenduste, USA ja teiste riikide valitsuste kaudu, öeldi avalduses.

Tadžikistan valmistub majutama 100 000 põgenikku

Tadžikistan teatas reedel valmisolekust võtta vastu kuni 100 000 põgenikku Afganistanist. Kesk-Aasia vabariik teeb rahvusvaheliste organisatsioonidega koostööd, et valmistuda afgaanide pagemiseks, ütles Tadžikistani eriolukordade komitee asejuht Emomali Ibrohimzoda pressibriifingul.

Tema sõnul on praegu võimalik vastu võtta ja majutada ühel sõjaväepolügoonil umbes 100 000 põgenikku.

Tadžikistan seab valmis telke, voodeid ja muud vajalikku potentsiaalsete põgenike jaoks, lisas Ibrohimzoda.

Ta lisas, et vajaduse korral ollakse suutelised vastu võtma veelgi rohkem põgenikke.

Tadžikistanil on Afganistaniga umbes 1300 kilomeetrit ühist piiri.

Tadžikistan on juba andnud ajutiselt peavarju rohkem kui tuhandele Afganistani valitsusväelasele, kes olid sunnitud Talibani pealetungi tõttu taanduma.

Taliban on USA vägede lõpliku lahkumise eel asunud jõuliselt pealetungile ning vallutanud Afganistani valitsusvägede käest suured maa-alad. 

Kardetakse humanitaarkriisi, mille puhul vajab ÜRO hinnangul abi ligikaudu pool Afganistani 39 miljonist elanikust.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: