Kuuba linnades kogunesid tuhanded valitsusvastased meeleavaldajad

{{1626054840000 | amCalendar}}
Meeleavaldajad Havannas.
Meeleavaldajad Havannas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Range kommunistliku režiimiga Kuuba linnades kogunesid pühapäeval tänavatele tuhanded valitsusvastased meeleavaldajad. Suuremad meeleavaldused leidsid aset San Antonio de los Banose linnas ja pealinnas Havannas.

"Maha diktatuur! Me tahame vabadust!" kõlasid loosungid.

Peamiselt noored meeleavaldajad karjusid solvanguid ka president Miguel Diaz-Caneli aadressil.

Meeleavaldused algasid spontaanselt hommikul, kui riigis võimutseb viimase 30 aasta suurim majanduskriis.

Ainsad lubatud kogunemised on riigis tavaliselt kommunistliku partei üritused.

"Meid häirib toiduainete puudus ja olukord elektrivoolu ümber," seletas uudisteagentuuri AFP ajakirjanikule üks Havanna meeleavaldusel osaleja.

Julgeolekujõud saabusid varsti pärast meeleavalduste puhkemist. Protestijate vastu kasutati jõudu.

San Antonio de los Banose linna külastas parteiaktivistide saatel hiljem ka president ise, kes süüdistas rahutuste õhutamises välisjõude ja probleemides USA kehtestatud sanktsioone, kuid möönis samas, et inimestel on õigus oma pahameelt väljendada.

"Energiaolukord on kaasa toonud mõninga reaktsiooni. Inimesed on tulnud väljendama oma rahulolematust olukorra üle, milles nad elavad," sõnas riigipea.

San Antonio de los Banoses elab umbes 50 000 inimest ja see asub pealinnast Havannast 30 kilomeetri kaugusel edelas.

USA hoiatas Kuuba võime meeleavaldajate vastase tegevuse eest

Ühendriikide riiklik julgeolekunõunik Jake Sullivan hoiatas pühapäeval Kuuba võime, et need ei tegutseks meelevaldajate vastu, kes osalesid haruldastel protestidel kommunistliku valitsuse vastu.

"USA toetab sõna- ja kogunemisvabadust kogu Kuubal ning mõistaks karmilt hukka igasuguse vägivalla või rahumeelsete meeleavaldajate vastu tegutsemise, kes kasutavad oma universaalseid õigusi," ütles Sullivan.

Rubio kutsus Bidenit sekkuma

USA paljud prominentsed poliitikud, neist suurem osa Vabariikliku partei liikmed, avaldasid toetust meeleavaldajatele ning kutsusid üles president Joe Bideni valitsust sekkuma saareriigis vallandunud kriisi. Eriti aktiivsed oli Kuubale lähima USA osariigi Florida, poliitikud, kus elab sadu tuhandeid väliskuubalasi.

Vabariiklasest senaator Marco Rubio, kes esindab kongressi ülemkojas Floridat, kirjutas Twitteris: "Ma palun president Joe Bidenil ja riigisekretär Antony Blinkenil kutsuda Kuuba sõjaväge üles mitte tulistama oma inimesi."

Florida kuberner Ron DeSantis, kes on samuti vabariiklane, kirjutas Twitteris: "Florida toetab Kuuba rahvast, kui nad tulid Havanna türanliku režiimi vastu tänavatele. Kuuba diktatuur on on oma rahvast represseerinud aastakümneid ning püüab nüüd vaigistada neid, kellel on olnud julgust protestida selle katastroofilise poliitika vastu."

Veel üks juhtiv vabariiklane, Lõuna-Dakota osariigi kuberner Kristi Noem kirjutas: " Inimsüda tahab vabadust, see kehtib nii Kuuba kui Ameerika kohta. Ma toetan oma sõpra senaator Rubiot ja kutsun kuubalasi kommunismi ahelaid heitma ja ühinema vaba maailmaga."

"Kuubalased on väärt ja valmis türanniast vabanemiseks," ütles Miami linnapea Francis Suarez, kui ta osales väliskuubalaste linnaosas Little Havane peetud meeleavaldusel. "See (Kuuba kommunistlik režiim - toim.) saab ja peab nüüd lõppema. Praegune moment võib tähendada vabaduse saabumist miljonitele läänepoolkeral, Nicaraguast Venezuelani," lisas ta.

USA Esindajatekojas Miami piirkonda esindav vabariiklane Maria Elvira Salazar ütles, et meeleavaldused tähendavad kommunistliku režiimi lõpu algust ning avavad võimaluse praeguse valitsuse võimult kõrvaldamiseks.

Arizonast valitud Esindajatekoja liige, Demokraatliku partei liige Ruben Gallego kirjutas Twitteris, et Kuuba režiimil oleks aeg võimult lahkuda ning anda teed demokraatiale.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: