Kuuba otsustas lubada väikesi ja keskmise suurusega eraettevõtteid

Kuubal kasutatakse taksodena vanu USA autosid.
Kuubal kasutatakse taksodena vanu USA autosid. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Kuuba valitsus kiitis reedel heaks seaduse, mis võimaldab väikeste ja keskmise suurusega eraettevõtete loomist.

Kommunistide juhitud riigis, kus normiks on riigiettevõtted, tähendab selline eraettevõtluse lubamine olulist sammu. Seni on piiratud osas saanud tegutseda ainult füüsilisest isikust ettevõtjad.

Muutus tuleb kuu aega pärast seda, kui tuhanded kuubalased kogunesid tänavatele diktatuuri vastu meelt avaldama. 

Vähemalt üks meeleavaldaja sai surma ja sadu vahistati ning valitsus süüdistas protestide esilekutsumises Ameerika Ühendriike.

USA president Joe Biden kehtestas seejärel sanktsioonid rahutuste mahasurumisel jõuvõtteid kasutanud Kuuba politseijuhtidele.

Kuuba valitsus otsustas veebruaris, et avab füüsilisest isikust ettevõtjate jaoks ligi 2000 uut tegevust, kuid sellised võtmevaldkonnad nagu tervishoid, meedia ja haridus pidid endiselt riigi kontrolli alla jääma.

Seni töötab piiratud erasektoris umbes 600 000 kuubalast ehk 13 protsenti tööjõust.

Kuuba riiginõukogu andis reedel oma istungil väikestele ja keskmistele ettevõtetele rohelise tule ning videosilla vahendusel osales sel istungil ka president Miguel Díaz-Canel.

Veel juunis hoiatas peaminister Manuel Marrero Cruz, et eraalgatuste lubamine ei või minna liiga kaugele, "sest seal on piirid, mida ei tohi ületada".

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: