Hispaania kohus tunnistas illegaalseks riigi sulgemise esimese koroonalaine ajal

Puudustkannatavate hispaanlaste toidukotid Barcelona ühe kiriku juures.
Puudustkannatavate hispaanlaste toidukotid Barcelona ühe kiriku juures. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Hispaania konstitutsioonikohus tunnistas põhiseaduse vastaseks riigi esimese sulgemise koroonapandeemia pidurdamiseks mullu märtsis.

Hispaanias on riiki tabavate hädade ja õnnetuste puhul võimalik välja kuulutada kas hädaolukord, eriolukord või kõrgeim valmisolek. Vastupidiselt Eestile tähendab hädaolukord Hispaanias kõige karmimaid meetmeid ja piiranguid, eriolukord on sellest kraadi võrra leebem.

Mullu märtsist juunini kehtinud hädaolukorra ajal pidid kõik inimesed püsima kodus ning tohtisid sealt väljuda ainult vältimatutel põhjustel. Reeglist kinnipidamist kontrolliti väga rangelt. Samuti olid hädaolukorra ajal lahti vaid hädavajalikke toidukaupu ja esmatarbekaupu müüvad poed. Hiljem Hispaanias nii rangeid piiranguid enam kehtestatud ei ole, ehkki sealsed piirangud on Põhja-Euroopaga võrreldes kogu pandeemiaaja olnud väga karmid.

Põhiseaduskohtu hinnangul aga ei olnud hädaolukorra väljakuulutamine õigustatud, vaid piirduda tulnuks eriolukorraga, samuti ei õigustanud kohtu meelest isegi hädaolukord nii karme piiranguid kui Hispaanias tegelikult kehtestati. Otsuse poolt olid viis konservatiivset kohtunikku ja kohtu asepresident, kaks liberaalist kohtunikku ja kaks konservatiivi hääletas otsuse vastu.

Napi enamuse saavutanud kohtunikud leidsid, et karmide koroonapiirangutega riivati väga tugevalt inimeste põhiõigusi ning nii ulatuslikku riivet ei saa põhjendada kuitahes suure pandeemiaohuga. Siin tuleb muidugi meeles pidada, et otsustavaks sai kohtu asepresidendi hääl, viie kohtuniku meelest oli inimeste sulgemine koduseinte vahele riiklikku sundi kasutades õigustatud.

Hädaolukorra kehtestamist õigeks pidanud kohtunike hinnangul tuleb arvestada, et nii ulatuslikku pandeemiat pole ajaloos väga kaua ette tulnud, mistõttu puudusid ka kohased seadused sellele reageerimiseks ja paratamatult tuli reageerida olemasolevate seaduste raamides, neid vajadusel ohu tõsidusega arvestades laiendades. Nende viie kohtuniku kommentaar lisatakse ka kohtuotsuse lõpptekstile, mis peaks lähipäevil ilmuma ja jõustuma.

Eeskätt tähendab kohtuotsus muidugi kergendust neile Hispaania kodanikele, keda hädaolukorra ajal ilma mõjuva põhjuseta väljaspool kodu viibimise eest trahviti. Neil on nüüd õigus kohtu kaudu oma trahviraha tagasi nõuda. Samuti toob kohtuotsus leevendust neile omavalitsustele, kes omapäi hädaolukorra ajal kehtinud koroonapiiranguid leevendasid. Nüüd ei saa keskvõim neid enam süüdistada seadusevastases tegevuses.

Samas rõhutab põhiseaduskohus, et uue otsuse alusel ei hakata äriettevõtetele ja -tegelastele kinni maksma koroonapiirangute põhjustatud majanduskahju. Põhiseaduskohtu kohtunike arvamuste enneolematult järsk lahknemine, sisuliselt kohtu pooleksminek oli paljude hispaanlaste jaoks jahmatav, ehkki juba mitme varasema, küll mitte nii kaaluka asja arutamise ajal tulid väga selgesti ilmsiks fundamentaalsed erimeelsused konservatiivsete ja liberaalsete kohtunike vahel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: