AKI käskis koroonapassi võimaldava korralduse seadusega vastavusse viia

{{1627880340000 | amCalendar}}
Vaktsineerimistõend
Vaktsineerimistõend Autor/allikas: GuardTime.

Andmekaitseinspektsiooni (AKI) hinnangul polnud reedel heaks kiidetud valitsuse korralduses seadusega kooskõlas punktid, mis sätestasid üritustel koroonapassi nõudmist. Seetõttu muutis riigikantselei korralduse sõnastust.

"Üks võimalik terviseandmete töötlemise õiguslik alus on inimese enda nõusolek – see aga peab olema vabatahtlikult antud ja selle andmata jätmisel ei tohi olla mingeid negatiivseid tagajärgi. Seega ei saa andmekaitseõiguse vaatest koroonapasside kontrollimine toimuda nõusoleku alusel, sest kui inimene nõusolekut ei anna, ei pääse ta üritusele – see aga on nn negatiivne tagajärg," selgitas AKI õigusnõunik Liisa Ojangu detaile Eesti Päevalehele.

Seetõttu kaotas riigikantselei korraldusest vabatahtlikkuse mõiste. Ojangu selgitas ERR-ile, et varem oli seletuskirjas tõendi näitamine märgitud vabatahtliku tegevusena, kuid negatiivsete tagajärgede kaasnemisel ei saa seda niiviisi käsitleda.

Valitsuse korralduses seisab, et kui üritustel või tegevustes osaleb alates 9. augustist siseruumides üle 50 ja väljas üle saja inimese, siis tuleb tagada kõigi külastajate nakkusohutus ja selle kontroll. See tähendab, et üritustel ja tegevustes saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, koroona läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Sisetingimustes võib sel juhul olla kuni 6000 ja välitingimustes kuni 12 000 külastajat.

Korralduses on pärast muudatust kirjas, et enne ürituse või tegevuse algust peavad kõik vaktsineeritud, haiguse läbi põdenud või testi teinud inimesed esitama korraldajale vastava tõendi.

Lisaks sõnas Ojangu, et korralduses polnud kirjas ka suunist, kas ürituste korraldajad peaksid terviseandmed säilitama või mitte.

"Korraldust sai täiendatud, et andmeid ei või säilitada, välja arvatud juhul, kui inimene annab selleks ise nõusoleku isikuandmete kaitse üldmäärusele vastavas korras," täpsustas õigusnõunik.

Andmekaitseinspektsioon kontrollis reedel, kas valitsuse uusi piiranguid kehtestavas korralduses on reguleeritud ka eriliigiliste isikuandmete – nagu on terviseandmed – töötlemine, millele tuginedes ürituse korraldaja saab nõuda koroonapassi või negatiivse koroonaproovi tõendit.

Ojangu sõnul aitas andmekaitseinspektsioon reedel riigikantseleil koroonapassi küsimist kohustava korralduse eelnõu sõnastuse isikuandmete kaitse üldmääruse nõuetega vastavusse viia.

Lisaks kehtestab korraldus alates 2. augustist ühistranspordis maskikohustuse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: