Uuring: inimkond põhjustab kliimasoojenemist

{{1628499420000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

ÜRO avaldas esmaspäeval uuringu, mis leiab, et inimkonna kahjulik tegevus kliimale on fakt. Siiski osutab uuring, et kasvuhoonegaaside heitkoguste kiire vähendamine võib temperatuuri tõusmist stabiliseerida.

Valitsustevahelise kliimamuutuste töörühma (IPCC) värske aruanne on 42 lehekülge pikk. Tegemist on esimese suurema ülevaatega kliimamuutustest alates 2013. aastast. 

"Inimkonna kahjulik mõju kliimale on fakt," ütlesid ÜRO teadlased uuringus. 

Suurbritannia Readingi ülikooli teadlase Ed Hawkinsi sõnul tõestab uuring lõplikult, et inimeste tegevus põhjustab kliimasoojenemist. 

Uuringu autorid väidavad, et 1970. aastast tõusis ülemaailmne temperatuur kiiremini kui ühelgi teisel 50-aastase perioodi jooksul viimase kahe tuhande aasta jooksul, teatas BBC

Uuringu autorite sõnul muutis kliimasoojemine ka pöördumatult planeedi ökosüsteemi. "Ookeanid soojenevad ja muutuvad happelisemaks. Mägi- ja polaarliustikud sulavad veel aastakümneid või isegi sajandeid," ütles Hawkins. 

"See aruanne on inimkonnale viimane hoiatus. Peame vähendama fossiilkütuste kasutamist, enne kui meie planeet hävib," ütles ÜRO peasekretär Antonio Guterres. 

Uuringu kohaselt tõstis süsinikdioksiidi taset atmosfääris ka metsade hävitamine. Süsinikdioksiidi tase on nüüd atmosfääris kõrgeimal tasemele viimase 800 000 aasta jooksul. 

Teadlased loodavad siiski, et kui 2030. aastaks vähendatakse globaalseid heitkoguseid poole võrra, saab kliimasoojenemist veel peatada. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: