Uus alampalk selgub alles septembri lõpus

Tööriistad ja kaitsevahendid.
Tööriistad ja kaitsevahendid. Autor/allikas: ERR

Tööandjate keskliidu ja ametiühingute keskliidu kokkulepet uue alampalga kehtestamiseks on oodata alles septembri lõpus, kuid juba on selge, et uus alampalk peaks tõusma seniselt 584 eurolt üle 600 euro.

"Kokkulepe saab tulla alles pärast tööandjate keskliidu volikogu, mis toimub 15. septembril, kuid kindlasti saab uus alampalk algama numbriga kuus," ütles ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson neljapäeval ERR-ile.

"Läbirääkimised on alles väga alguses ja kuu aja pärast alles uudiseid oodata," ütles ERR-ile ka tööandjate keskliidu juht Arto Aas.

Alampalga tõusu üle 600 euro kinnitas ka Aas, kes ütles seda Äripäevale, kuid lisas samas, et tema hinnangul ei saa alampalk siiski liiga järsult tõusta.

Eelmisel aastal otsustasid tööandjate ja ametiühingute esindajad jätta alampalk 2021. aastaks praegusele tasemele, mis on 584 eurot. Alampalga külmutamise otsust põhjendati siis koroonakriisi mõjuga majandusele ning sellega, et  2021. aastaks ei prognoosita olulist hinna- ja palgatõusu.  

Kui alampalk tõuseb praeguselt 584 eurolt 601 eurole, siis tähendaks see 2,7-protsendist kasvu.

Statistikaameti andmeil kasvas juulis tarbijahinnaindeks  võrreldes eelmise aasta sama kuuga viis protsenti. Viieprotsendine alampalga kasv tõstaks selle 613 eurole.

Alampalga mõju uurinud Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse RAKE juht Siim Espenberg ütles sel nädalal, et alampalga saajaid on Eestis viimastel aastatel olnud umbes 20 000, kuid lisaks alampalga saajatele mõjutab see laiemat ringi inimesi, kuna sellest sõltuvad ka erinevate sotsiaaltoetuste ja hüvitiste suurus.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: