Tööandjad ja ametiühingud arutavad, kas alampalk saab langeda

Filtermaskide tootmine Balti Filtrid tehases.
Filtermaskide tootmine Balti Filtrid tehases. Autor/allikas: ERR

Tööandjad ning ametiühingute keskliit arutavad uuel nädalal selle üle, kas Eesti Panga keskmise palga prognoosi langus võib kaasa tuua ka alampalga kukkumise, kirjutab ajaleht Äripäev.

Novembris allkirjastasid sotsiaalpartnerid alampalga kokkuleppe 2020. ja 2021. aastaks, mille kohaselt miinimumpalk tõuseb 40 protsendile keskmisest palgast.

Eesti Panga aga on kriisi tõttu muutnud alampalga arvutuse aluseks olevat prognoosi: suvel üllitatud ennustuses on tänavune keskmine brutotöötasu 1393 eurot kuus, järgmisel aastal peaks see tõusma vaid kahe euro võrra, 1395 euroni. Varem olid need numbrid 1505 ja 1584 eurot.

Kui keskpanga viimane prognoos arvesse võtta, oleks alampalk 553 eurot ehk pea 30 eurot madalam kui tänavu, märgib ajaleht.

Ametiühingute keskliidu ettepanek on Äripäeva teatel alampalk järgmiseks aastaks külmutada, selle langetamine tähendaks ajaloolist pretsedenti.

Ka tööandjate keskliidu juht Arto Aas tõdes, et kuigi uue prognoosi kohaselt oleks alampalga langus märkimisväärne, siis on väga vähetõenäoline, et see juhtub.

Alampalk on praegu 584 eurot.

Allikas: Äripäev

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: