Kuressaare Laurentiuse kiriku tornikell viidi üle elektrimootorile

Foto: Kuvatõmmis/ERR

Eesti vanim mehaaniline tornikell Kuressaare Laurentiuse kirikutornis viidi üle elektrimootoritele ja näitab nüüd taas pärast nelja-aastast seismist aega ja andes täis- ja pooltundidest märku ka helinaga.

Aastaid pidi kiriku tornikella käima nädalas üks kuni kaks korda n-ö üles keeramas. 2018. aatal jäi torni remonditööde käigus aga kell hoopis seisma ja nüüd, pärast kolme aastat näitavad kuldsed osutit Kuressaare kesklinnas taas õiget aega igasse ilmakaarde. Raskete kellapommide asemel liigutavad nüüd osuteid väikesed hallis karbis elektrimootorid.

Ja Laurentiuse kiriku tornikell mitte ainult ei näita aega, vaid sellest kellast lausa kuuleb aega. Kell heliseb igal täis ja pooltunnil.

Kui teisipäeval oli kell täpne löögi ajastuse poolest, aga osutid paraku paari minuti võrra maas, siis üsna pea loodetakse kellasüsteem ühildada satelliitidega ja siis peaks aeg nii heli kui osutitega olema väga täpne.

Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ütles ERR-ile, järgmisena tuleb kellad kalibreerida internetiühenduse kaudu.

"Kui elekter taastub, siis kellad lähevad ise õigeks, nendel on kümnepäevane mälu," lisas Toplaan võimalike elektrikatkestuste kohta.

Kõik seni loetletud võimalused aga kahvatuvad selle kõrval, mida see tornikell veel võimaldaks. Ehk et seda saaks muuta ka Eesti neljandaks kellamuusikat mängivaks tornikellaks.

Kellameister Toomas Mäevälja ütles ERR-ile, et kaks või kolm kella oleks veel juurde vaja, et saada kellad ka meloodiat mängima.

Seesugune investeering võiks aga maksma minna kuni 100 000 eurot.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: