Biden taunis ülemkohtu otsust mitte blokeerida Texase abordiseadust

USA president Joe Biden.
USA president Joe Biden. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Evan Vucci

USA president Joe Biden taunis neljapäeval ülemkohtu otsust mitte blokeerida Texase osariigi abordiseadust, mis keelab kõik abordid pärast kuuendat rasedusnädalat.

Ta hoiatas, et see võib vallandada põhiseadusvastase kaose.

Bideni sõnul on ülemkohtu otsus enneolematu rünnak naiste põhiseaduslike õiguste vastu.

"See (Texase) seadus on nii äärmuslik, et isegi ei luba erandeid vägistamise või intsesti korral," lausus ta.

Abordiõiguse eest võitlevad kodanikuühendused pöördusid esmaspäeval seaduse tühistamiseks ülemkohtusse.

Kohus ei langetanud kolmapäeval otsust 24 tunni eest jõustunud seaduse põhiseaduslikkuse kohta, kuid viitas "keerulistele ja uutele protseduurilistele küsimustele", mille tõttu otsustati jätta seadus edasiste kohtumenetluste ajaks jõusse.

Seadus, mille Texase vabariiklasest kuberner Greg Abbott mais allkirjastas, keelab abordi pärast seda, kui on võimalik kuulda loote südamelööke, ehk tavaliselt kuuendal rasedusnädalal, mil paljud naised ei teagi veel, et ootavad last.

Seetõttu on seda hakatud nimetama "südamelöökide seaduseks".

Abort pole lubatud ka siis, kui rasedus sai alguse intsesti või vägistamise tagajärjel. Ainus erand on oht ema tervisele.

Seaduses on ka säte, mille alusel ootab ebaseaduslikest aborditegijatest teatajaid rahaline tasu.

Samalaadsed seadused on vastu võtnud rohkem kui kümnes vabariiklaste juhitavas konservatiivses osariigis, aga kõigil juhtudel on kohtud nende jõustumise peatanud. Aluseks on 1973. aasta ülemkohtu otsus, mis kinnitab naise õigust aborti teha. Selle alusel on abort lubatud 22.-24. rasedusnädalani.

Biden ütles, et ta käivitab kogu valitsust hõlmava jõupingutuse, et "näha, milliseid samme saab föderaalvalitsus astuda tagamaks, et naistel on Texases ligipääs turvalistele ja legaalsetele abortidele".

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: