Lauri lubas valitsuses tõstatada eelarve selgemaks muutmise teema

{{1630921800000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Rahandusministri kohuseid täitev justiitsminister Maris Lauri lubas esmaspäeval riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungil, et tõstatab riigieelarve koostamise selgemaks muutmise teema valitsuses.

"Mina justiitsministrina olen valmis selle teema tõstatama, aga kuidas see protsess edasi läheb, oleneb peagi tööle naasvast rahandusministrist," ütles Lauri erikomisjoni istungil.

Lauri sõnul rääkis ta teemast rahandusminister Keit Pentus-Rosimannusega juba kevadel, enne kui viimane lapsepuhkusele siirdus. "Aga omalt poolt ma teen kindlasti kõik selle nimel, et eelarveprotsess muutuks paremaks ja selgemaks," rõhutas Lauri.

Maris Lauri rääkis riigikogu erikomisjonile, et riigieelarve koostamise probleemid saavad alguse esiteks infosüsteemist, mis on ajale jalgu jäänud. Teiseks on Lauri sõnul probleem selles, et eelarvet koostatakse nii kevadel kui ka sügisel. Valitsus on Lauri sõnul teinud ettepaneku koostada eelarve üks kord aastas sügisel.

"Alustaks sellega varem, mitte septembris, nagu me sel nädalal ootame prognoosi ja siis selle pealt hakkame arutama kahe nädalaga väga intensiivselt. Selle protsessiga saaks alustada juba augusti keskel või vähemalt lõpupoole, et see protsess muuta natuke loogilisemaks. Kindlasti IT-lahendusi tuleb uuendada," rääkis Lauri "Aktuaalsele kaamerale".

Läbivalt räägiti komisjoni istugil ka sellest, et ministeeriumid koostavad oma eelarved siiski kulupõhiselt ja seejärel konverteerivad need eelmisest aastast kehtivasse vajalikku formaati ehk tegevuspõhiseks. Selle tagajärjeks ongi riigikontrolli hinnagul täiesti kasutu eelarve.

"Praegu võib küll öelda, et need üllad ideed, mis on tegevuspõhise eelarve juures, ei ole sellisel viisil hetkel täitunud. Nüüd on kaks varianti, kas pööruda tagasi või leida endas jõudu ja reaalselt rakendada tegevuspõhise eelarve ideed. Ma olen natuke skeptiline, kas me oleme selleks hetkel veel võimelised," ütles riigikontrolör Janar Holm.

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Urmas Reinsalu (Isamaa) ettepanek on, et ministeeriumis peaksid kulupõhised eelarved esitama parlamendile kasvõi informatiivsena. "Me ei pääse eelarve baasseaduse muudatustest, kus nõutakse selgelt ka, et oleks kulupõhine informatsioon parlamendil olemas ja tegelikkuses ka minimaalnõuded oleks paika pandud, et milline detailsusaste peab olema," sõnas Reinsalu.

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski pakkus komisjonile välja akadeemik Jaak Aaviksoo idee luua kümnekonnaliikmeline finantsspetsialistidest ja -analüütikutest koosnev eelarve komitee. Ideed toetab ka riigikontrolör Janar Holm.

"Kes suudaksid eelarvest jagu saada, suudaksid teiste ministeeriumide palju tihedamas koostöös neid vajalikke andmeid kätte saada. Sellega loomulikult esimese asjana välditaks vigu enne eelarve vastuvõtmist, aga tegelikult pikemas plaanis, mis on veelgi olulisem, see komisjon suudaks eelarve ka avalikkuse jaoks tükkideks võtta," rääkis Ossinovski.

Riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas avalikul erakorralisel veebiistungil 2020. aasta raamatupidamise aastaaruande õigsust ja tehingute seaduslikkust, milles esinevatele puudustele osundas hiljutine riigikontrolli aruanne.

Istungil osalesid ka riigikontrolör Janar Holm ning rahandusministeeriumi ja riigikontrolli ametnikud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: