Merkel kutsus Valgevenet üles migrante abistama, mitte EL-i piirile saatma

Angela Merkel ja Mateusz Morawiecki.
Angela Merkel ja Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Saksa kantsler Angela Merkel kutsus Valgevenet üles migrante abistama selle asemel, et saata neid hübriidrünnakute korras Euroopa Liidu piirile.

Merkel kommenteeris Poolas visiidil olles peamiselt Lähis-Idast pärit migratsioonivoogu läbi Valgevene EL-i liikmesriikide Läti, Leedu ja Poola piirile.

"Üleskutse Valgevene poolele on saada aru sellest, et teistest piirkondadest pärit kaitsetuid inimesi kasutatakse hübriidrünnaku subjektidena," rääkis Merkel koos Poola peaministri Mateusz Morawieckiga antud pressikonverentsil.

"Minu arvates on täiesti vastuvõetamatu selliseid hübriidrünnakuid üksikisikute arvelt teha," ütles kantsler, mainides, et tõstatas selle küsmuse ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga rääkides.

Merkeli sõnul peavad migrante aitama humanitaarabiorganisatsioonid ja ka Poola peab selleks avatud olema.

Euroopa Liit kahtlustab, et Valgevene liider Aleksandr Lukašenko on migratsioonivoo meelega esile kutsunud, tahtes EL-ile kätte maksta Valgevene režiimile kehtestatud sanktsioonide eest. 

Poola saatis Valgevene piirile 2000 sõdurit ja alustas seal okastraadistatud tara ehitust.

Poola valitsuse kriitikud on aga leidnud, et valitsus pole andnud piiril kogunenud migrantidele kohast abi ja tahab migratsiooniteemat oma toetuse suurendamiseks ära kasutada. 

Kantsler Merkeli jaoks on see viimane visiit Varssavisse, sest ta astub ametist tagasi sel kuul Saksamaal toimuvate valimiste järel.

Tuleval nädalal sõidab Merkel veel Pariisi, kus tal on töölõuna Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: