Kompartei allikas: Peking peab olema valmis kasutama esimesena tuumarelva

Hiina tuumaallveelaev
Hiina tuumaallveelaev Autor/allikas: SCANPIX/AP

Peking peaks loobuma lubadusest mitte kasutada sõjas esimesena tuumarelva, ütles komparteiga lähedaselt seotud Hiina endine diplomaat Sha Zukang.

"Hiina peab oma tuumarelva kasutamise lubadusi üle vaatama, kuna USA suurendab sõjalist kohalolekut Ida-Aasias," ütles Sha. 

"Esimesena mitte kasutada tuumarelva, see tingimus ei sobi. Välja arvatud juhul, kui Hiina ja USA lepivad kokku, et kumbki pool ei kasuta esimesena tuumarelva. Strateegiline surve Hiinale tugevneb, kuna USA loob meie naabruses uusi sõjalisi liite," lisas Sha. 

Hiinast sai tuumariik juba 1964. aastal. Riigil on umbes 320 tuumalõhkepead. Eelmisel aastal väitis kompartei ajalehe Global Times peatoimetaja Hu Xijin, et riik peab oma tuumaarsenali suurendama vähemalt tuhande lõhkepeani. 

Eelmisel nädalal teatasid USA, Suurbritannia ja Austraalia strateegilise partnerlusleppe loomisest. Lepe raames saab Austraalia omale tuumajõul töötavad allveelaevad. 

Hiina president Xi Jinping kutsus eelmisel nädalal üles dialoogile. 

"Peame jätkama dialoogi. Peame looma uut tüüpi rahvusvahelised suhted, mis põhinevad vastastikusel austusel ja võrdsusel," ütles Xi Jinping. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: