Huawei finantsjuht vabanes pärast kokkulepet USA prokuröridega

{{1632512460000 | amCalendar}}
Meng Wanzhou.
Meng Wanzhou. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/The Canadian Press/Darryl Dyck

Kanada kohtunik lõpetas reedel väljaandmisprotseduurid Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou suhtes ja andis korralduse kautsjonitingimused tühistada, mis tähendab tema vabastamist ja ligi kolm aastat kestnud õigussaaga lõppemist.

Briti Columbia ülemkohtu kohtuniku Justice Heather Holmesi otsus järgnes Mengi ja USA prokuröride kokkuleppele, millega Hiina telekomihiiu asutaja tütar pääseb pettusesüüdistustest.

49-aastane Meng võib nüüd naasta Hiinasse, seda esimest korda alates tema kinnivõtmisest 1. detsembril 2018 Vancouveri rahvusvahelises lennujaamas.

Mengi vabastamine tõi kohe kaasa kahe kanadalase, ärimees Michael Spavori ja endise diplomaadi Michael Kovrigi vabastamise Hiinas. Nad võeti spionaažis süüdistatuna kinni mõned päevad pärast Mengi vahistamist.

Mõlema üle algas tänavu märtsis kohus ja Spavorile mõisteti augustis 11-aastane vanglakaristus. Kovrigi osas polnud otsust tehtud. 

Lääs süüdistas nende juhtumite puhul Hiinat "pantvangidiplomaatias". 

Kanada peaminister Justin Trudeau teatas, et ka kaks vabadusse pääsenud kanadalast on Hiina lennuruumist lahkunud ja nad jõuavad laupäeval koju. USA välisminister Antony Blinken ütles, et Ühendriikide valitsus ja rahvusvaheline kogukond tervitab meeste vabastamist.

"Ma soovin väljendada oma siirast tänu Hiina saatkonnale Kanadas nende pideva toetuse eest," ütles Meng ajakirjanikele Vancouveri kohtus.

"Viimased kolm aastat on mu elu olnud pahupidi. See oli häiriv aeg mulle kui emale, abikaasale ja firmajuhile," lisas ta, märkides, et juhtunu andis ka hinnalise kogemuse.

USA süüdistas Mengi pettuses, millega kompanii rikkus Iraanile kehtestatud sanktsioone.

USA justiitsministeeriumi advokaat David Kessler ütles New Yorgis Brooklyni föderaalkohtus kuulamisel, et valitsus nõustus peatama Mengi üle kohtumõistmise 1. detsembrini 2022. Kui ta täidab kokkuleppe tingimused, loobutakse süüdistustest.

Hiinas märkis riiklik uudisteagentuur Xinhua, et Mengi vabastamine sai teoks tänu Hiina valitsuse väsimatutele jõupingutustele ja riikliku ajalehe Global Times juhtkiri kirjutas, et Meng on "lõpuks vabastatud ilma süüdi mõistmata".

Kahe kanadalase vabastamisest Hiina riigimeedia vaikib.

Huawei asutaja tütar vahistati 2018. aasta detsembris Vancouveris USA vahistamismääruse alusel.

Ühendriigid süüdistasid Huaweid Hongkongi varifirma kasutamises, et Iraanile telekommunikatsiooniseadmeid müüa. Mengi süüdistatakse pettuses ja Briti suurpanga HSBC eksitamises seoses firma äritehingutega Iraanis.

Mengi vahistamine tekitas suuri pingeid Hiina, Kanada ja USA vahelistes suhetes.

Hiina nimetas Huawei finantsjuhile esitatud süüdistusi väljamõeldiseks

Hiina teatas laupäeval, et telekomihiiu Huawei finantsjuhile Meng Wanzhoule esitatud süüdistused olid poliitilise tagakiusamise jaoks väljamõeldud.

"Niinimetatud pettuse süüdistused Meng Wanzhou vastu olid täielikult võltsitud," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: