USA teatas süüdistuste esitamisest Huawei vastu

{{1548730320000 | amCalendar}}
Foto: Aly Song/Reuters/Scanpix

USA justiitsministeerium teatas esmaspäeval süüdistuste esitamisest Hiina telekomihiiu Huawei, tema finantsjuhi ja mitme tütarfirma vastu.

Ministeerium avalikustas 10 föderaalsüüdistust kahe Huawei tütarfirma vastu, mis puudutavad robottehnoloogia varastamist kompaniilt T-Mobile.

Lisaks esitatakse 13 süüdistust Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou ja kolme tütarfirma vastu seoses USA Iraani-sanktsioonide rikkumisega.

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor Christopher Wray ütles, et mõlemad süüdistuste paketid paljastavad Huawei tegevuse Ameerika kompaniide ja finantsinstitutsioonide ärakasutamisel ning vaba ja õiglase maailmakaubanduse ohtuseadmisel.

"Need juhtumid näitavad selgelt, et riigina peame me hoolega kaaluma riske, mida firmad nagu Huawei endast kujutavad, enne kui lubame nad oma telekommunikatsioonitaristu kallale. Tänased süüdistused on ka hoiatuseks, et FBI pole lubanud ega luba edaspidi firmadel rikkuda meie seadusi, takistada meie õigussüsteemi tööd ja ohustada meie riiklikku julgeolekut," rääkis Wray.

Meng võeti USA vahistamismääruse alusel kinni 1. detsembril Kanadas. Prokuröride sõnul eksitas ta Ameerika panku Huawei äritegevuse kohta Iraanis. USA taotleb Kanadalt Mengi väljaandmist. 

Hiina süüdistab aga USA-d poliitiliselt motiveeritud tegevuses Huawei vastu. Hiina välisministeeriumi teatel on USA juba pikemat aega kasutanud riiklikke mõjutusvahendeid teatud Hiina firmade mustamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me manitseme USA-d tõsiselt lõpetama Hiina firmade, sealhulgas Huawei põhjendamatu ahistamise ja kohtlema Hiina ettevõtteid ausalt ning objektiivselt. Hiina kaitseb otsustavalt oma firmade seaduslikke õigusi," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang.

Kohus Mengi üle peaks algama 6. veebruaril. Juhtumi keerulisuse tõttu võib kohtuprotsess kuudeks või isegi aastateks venima jääda.

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: