Lätis peavad kõik haridustöötajad laskma end vaktsineerida

{{1632839040000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Läti valitsus võttis teisipäeval vastu uued COVID-19 eeskirjad, kus koroonaviiruse epideemia vastane vaktsineerimine muutub kohustuslikuks kõikidele haridustöötajatele.

Valitsus otsustas, et alates 15. novembrist pääsevad haridustöötajad klassitööle vaid COVID-19 sertifikaadi olemasolul. Vaktsineerimisega alustanud pedagoogide testide eest tasub 15. novembrini riik.

Novembri keskpaigani jätkavad õppeasutused oma töötajate testimist. Vaktsineerimisega mitte alustanud peavad 11. oktoobrist 15. novembrini maksma testide eest ise. 

Läti haridustöötajate liidu juhi Inga Vanaga sõnul liit toetab vaktsineerimist. Siiski on Vanaga mures, et ametist võib lahkuda mitusada õpetajat. 

Vaktsineerimise nõue hakkab kehtima ka tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna töötajatele.

"Kui mõnel harval juhul pole inimesel võimalik end kohe vaktsineerida, peab selle otsuse kinnitama arstlik konsiilium. Ja kui arstid leiavad, et tõepoolest on tegu harvaesineva juhuga ja on vaja vaktsineerimine edasi lükata, siis sel perioodil tuleb end tööl käimiseks testida ja nende testide eest tasub riik," rääkis terviseminister Daniels Pavluts.

ERR-i korrespondent Ragnar Kond ütles, et praegu pole sellist seadust, mis lubaks tööandjatel vaktsineerimisest keelduvad töötajad lahti lasta. "Kui seim oleks vastava seaduse vastu võtnud, oleks asi selge ja inimest saaks lahti lasta. Praegu seda regulatsiooni pole. Valitsus üritab seda paari nädala jooksul välja töötada. Ja variandid on mitmed: on võimalik minna palgata puhkusele, võimalik leida inimesele teine töö," rääkis ta.

Uued eeskirjad näevad ette, et siseruumides tuleb alates 11. oktoobrist kõiki teenuseid pakkuda "turvalises keskkonnas", kus nõutakse koroonapassi või negatiivset koroonatesti. Erand kehtib ainult hädavajalikele teenustele, nagu posti- või meditsiiniteenused.

"Turvalise keskkonna" all pole mõeldud ka jaekaubandussektorit. 

"Piirangud on vajalikud ka jaekaubanduses ning peagi jõutakse majandusministeeriumiga selles osas kokkuleppele," ütles tervishoiuminister Daniels Pavluts. 

Tööandjad saavad ka kehtestada töötajatele vaktsineerimise nõude, kui töötajad puutuvad otseselt kokku klientide või teiste töölistega.

Ragnar Kond selgitas, et praeguste otsuste järgi jäävad kauplused lahti, kuid neis võidakse kehtestada liikumiseks rohelised, kollased ja punased tsoonid ning kauplustes saavad hakata vabalt ringi käima vaid need, kes on vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud.

"Seda otsust on oodata paari nädala jooksul, sest kaubanduskeskused on praegu Lätis suur probleem, kus inimesed nakatuvad," sõnas Kond.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: