Rootsi peatas Moderna vaktsiini süstimise 30-aastastele ja noorematele

{{1633525440000 | amCalendar}}
Moderna
Moderna Autor/allikas: Pixabay

Rootsi peatas Moderna koroonavaktsiiniga kaitsepookimise neile, kes on sündinud 1991. aastal või hiljem, teatas kolmapäeval riigi terviseamet. Neljapäeval teatas samast soovitusest ka Soome terviseamet.

Tervisametnike teatel on tegu ettevaatusabinõuga, mis on seotud võimaliku riskiga saada vaktsineerimisel südamelihase- või südamepaunapõletik ehk vastavalt müokardiit või perikardiit.

Teates rõhutati siiski, et risk on väga väike, vahendas Helsingin Sanomat.

Terviseametnike kogutud andmed näitasid, et nimetatud põletikud võivad tekkida koroonavaktsiini saanud noortel või noortel täiskasvanutel. Suurem müokardiidi või perikardiidi risk oli uuringu järgi poistel ja noortel meestel.

Risk saada põletik on väga väike ja kõrvalnähud väga harvaesinevad, teatas terviseamet.

Rootsis on seni vaktsineeritud ligikaudu 81 000 sellesse earühma kuuluvat esimese Moderna vaktsiini doosiga, teist doosi neile praegu ei süstita.

"Need, keda on juba süstitud esimese või teise Moderna doosiga, et pea olema mures. Risk on väga väike, kuid on hea teada, milliste sümptomite puhul peaks olema tähelepanelik," lausus Rootsi peaepidemioloog Andres Tegnell.

Soome ei soovita Modernat alla 30-aastastele

Neljapäeval teatas ka Soome terviseamet THL, et nad ei soovita anda Moderna vaktsiini alla 30-aastastele meesterahvastele. THL soovitas Moderna asendada Pfizeriga, ka sel juhul, kui esimene süst on tehtud Modernaga.

THL nimetas soovitus ettevaatusabinõuks, sest Moderna vaktsiini saanud alla 30-aastastel meestel on veidi kõrgem risk saada südamelihasepõletik. Suurem risk tekib teise süsti järel, vahendas Yle.

THL-i andmetel on Soome saabunud kokku 1,35 miljonit doosi Moderna vaktsiini, millest on kasutatud ligikaudu miljon doosi.

Taani peatas Moderna andmise alla 18-aastastele

Taani peatab Moderna vaktsiini andmise alla 18-aastastele, teatas kolmapäeval riigi terviseamet, viidates samuti müokardiidiriskile, mis ameti sõnul on siiski harvaesinev.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Helsingin Sanomat, Yle, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: