Noored peavad hakkama esitama vaktsiinipassi, üritused lõppevad kell 23
Valitsus otsustas neljapäeval, et üle 12-aastased noored pääsevad tulevast nädalast üritustele kas vaktsiinipassi või negatiivse tõendi alusel. Avalikes siseruumides hakkab kehtima liikumiskeeld kella 23-st.
"Kõige suurema osa [haiglaravil] moodustavad vaktsineerimata inimesed, kolmanda astme Covidi-intensiivis on üle 90 protsendi vaktsineerimata inimesed. Seetõttu on vaja just nende inimeste liikumist piirata, et nad haigeks ei jääks ja haiglasse ei satuks," ütles peaminister Kaja Kallas valitsuse pressikonverentsil.
Kontrollitud tegevusega kohtades peavad reedest ka läbipõdemistõendiga või vaktsineeritud inimesed kandma maski.
"Ma tean, et see on ebamugav ja paljudele inimestele ei meeldi, aga see on tervishoiutöötajate suur palve. Kui maskid on ees, siis seda levib lihtsalt vähem, seda on õhus vähem," ütles Kallas.
Noored peavad hakkama näitama kontrollitud tegevuses koroonapassi, huviharidusele see ei kehti
Uuest nädalast peavad kontrollitud tegevustes osalemiseks tõendi esitama ka noored alates 12. eluaastast.
Tõend tuleb esitada teatris, kontserdil ja kinos, meelelahutusteenustel, muuseumites ja näitustel, toitlustusasutustes kohapeal söömiseks; samuti saunades, spaades, veekeskustes jm.
Alaealised ei pea erinevalt täiskasvanutest koroonatõendit esitama huvihariduses ja -tegevuses, noorsootöös, täiendõppes, sportimisel ja treenimisel.
Erinevalt täiskasvanutest saavad nad tegevuses osaleda ka negatiivse testiga, kuna neil pole olnud võimalik vaktsineerida sama kaua kui täiskasvanutel, ütles peaminister.
Negatiivne test tuleb teha kas tervishoiuteenuse osutaja juures või apteegis, kes väljastavad vastava tõendi.
Avalikes siseruumides on liikumiskeeld kella 23-st kella 6-ni
Kõik meelelahutusüritused tuleb uuest nädalast lõpetada kell 23, kuna viiruseleviku võimalus on peaministri sõnul õhtustel alkoholimüügiga üritustel suurem.
Avalikes siseruumides kehtestatakse liikumispiirang kella 23-st kuni 6-ni.
Tegevusaja piirangust on põhiliselt mõjutatud öölokaalid ja -klubid, baarid ja teised meelelahutus- ja lõbustusasutused. Uksed peavad klientide kohapealseks ajaveetmiseks sulgema kinod, teatrid ja kontserdimajad, muuseumid ja näitusasutused.
Piirang puudutab ka veekeskuseid, spaasid, avalikke saunu, basseine jm. Kell 23 peavad olema lõppenud ka spordivõistlused ja -üritused.
Piirang ei kehti kaupluste ja teenuse osutajate teenindusala lahtiolekuaegadele, samuti toitlustusasutustes toidu kaasa ostmiseks.
Koroonatõend kehtib edaspidi vaid koos isikut tõendava dokumendiga
Edaspidi peavad vaktsineerimistõendi kontrollijad vaatama ka inimese isikut tõendavat dokumenti, et nimed dokumentidel kattuks.
Haridusministeerium asub jagama infot koolide seiretestimise kohta
Peale koolivaheaega algab koolides kiirtestimine. Testid jõuavad koolidesse hiljemalt esmaspäeval. "Palun juba ette vabandust, kindlasti tekitab testimine alguses segadust. Palun kõigil, kellel on küsimusi, helistada haridus- ja teadusministeeriumile, me püüame vastata nii palju, kui on võimalik," ütles haridus- ja teadusminister Liina Kersna.
Kersna sõnul on 12–15-aastastest pea pooled juba ühe doosiga vaktsineeritud. 16–18-aastaste seas on praegu kõige rohkem nakatumisi, rääkis minister.
"Probleem on selles, et kui alaealiste lapsevanemad või vanavanemad ei ole vaktsineeritud, siis nad võivad tuua haiguse koju ja sellel võivad olla rasked tagajärjed," sõnas Kersna.
Lähikontaktsed lähevad edaspidi kohe PCR-testile, kuni tulemuse selgumiseni peavad lapsed olema kodus isolatsioonis. See tähendab vähemalt kahepäevast kodus olemist.
Kui alla 12-aastased lähevad eneseisolatsiooni kogu klassiga, peab kool tagama kaugõppe.
Seeder: piirangute sisu on kaos
Riigikogus opositsiooni kuuluva Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder nimetas uus piiranguid kaoseks.
"Kui lühidalt kokku võtta nende piirangute sisu, siis see on kaos – eelkõige, mis puudutab koolikorraldust. Üks tööpäev enne uue kooliveerandi algust võetakse vastu piirangud, mis eeldavad päris suuri ümberkorraldusi koolides. Võtame testimise, mis on hiljaks jäänud, aga mis on väga õige, me oleme rääkinud kogu aeg testimisest ja kõikide testimisest," lausus Seeder.
Toimetaja: Barbara Oja, Karel Vähi