Šimonyte: Valgevene jõuametkondade tegevus on inimsusvastane kuritegu

{{1636449600000 | amCalendar}}

Leedu peaminister Ingrida Šimonyte arutas esmaspäeva õhtul Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga olukorda Euroopa Liidu-Valgevene piiril, nimetades Minski tegevust kuriteoks inimsuse vastu.

"Valgevene jõuametkondade tegevus on kuritegu inimsuse vastu. EL peab nõudma Valgevenelt koostööd ÜRO ja rahvusvaheliste organisatsioonidega ning lubama päritoluriikide valitsustel, eelkõige Iraagil oma kodanikud koju tagasi viia. Need inimesed on muutunud mitte üksi poliitikavahenditeks, vaid ka pantvangideks," ütles Šimonyte.

Peaministri sõnul peavad Euroopa Komisjon ja ÜRO aitama Iraagil viia põgenikud repatrieerimisreisidega Valgevenest kodumaale tagasi.

Šimonyte märkis samuti, et EL peab kiirendama sanktsioonide rakendamist Lukašenko režiimi loodud põgenike seadusvastase kohaletoimetamise skeemi osaliste – füüsiliste isikute, turismiettevõtete, lennundusettevõtete, Valgevene lennujaamade juhtkonna ja lennukite maapealse teeninduse ettevõtete vastu. 

"Kõik nad on selle skeemi osad," ütles Leedu peaminister.

Leedu valitsus tegi teisipäeval seimile ettepaneku kehtestada Valgevene piiril kuuks ajaks eriolukord.   

Eriolukord võiks kehtida piiril ja kuni viie kilomeetri laiusel ribal, samuti põgenikekeskustes  Kybartais, Medininkais, Pabradės, Ruklas ja Vilniuses. 

Eriolukorras võetakse Leetu sattunud ja sinna paigutatud migrantidelt kirjavahetusõigus, telefoniõigus ja muu sarnane, välja arvatud õigus pöörduda riigiasutuste poole.

Eriolukorra kehtestamise otsustab parlament.

Leedu piirivalvurid on teisipäeva hommikupooliku jooksul tuvastanud juba peaaegu sada migrantide katset pääseda Valgevenest Leetu, rohkem kui ükskõik millisel päeval varem, teatas Leedu piirivalve.

"Teispool piiri on liikumine ja täna Leetu mittelastute hulk ületas juba kõigi varasemate päevade Leetu mittelastute hulga – need ei ole mingid traagilised arvud, kuid lähenevad juba sajale," ütles piirivalve pressiesindaja Giedrius Mišutis.

Leedu president Gitanas Nauseda ütles teisipäeval, et ei näe esialgu olukorra tõttu Valgevene piiril alust rakendada NATO lepingu neljandat artiklit.

"NATO neljas artikkel – on äärmise tegevuse ja jõu vahend ja me jätame selle kindlasti arsenali juhuks, kui ilmuvad alused tõsiseks jutuks neljanda artikli rakendamise üle," ütles Nauseda.

NATO lepingu neljas artikkel näeb ette, et liikmesriigid alustavad konsultatsioone, kui mõne arvates nende seast tekib oht tema terviklikkusele, iseseisvusele või julgeolekule.

Ettepaneku kasutada neljandat artiklit tegi esmaspäeval Poola opositsiooni juht Donald Tusk.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: