Valgevene hoiatas Poolat "provokatsioonide" korraldamise eest

{{1636454760000 | amCalendar}}
Migrandid Poola-Valgevene piiril
Migrandid Poola-Valgevene piiril Autor/allikas: SCANPIX/Belarus Border Committee/TASS

Valgevene hoiatas teisipäeval Poolat "provokatsioonide" korraldamise eest nende ühisel piiril ja eitas Varssavi süüdistusi pretsedenditu põgenikelaine organiseerimises Euroopa Liidu riiki.

Poola teatas sel nädalal, et tõkestas sadade migrantide katse siseneda riiki Valgevene poolelt ja hoiatas "relvastatud" eskaleerumise eest ajal, mil piirile on kogunenud veel tuhandeid. 

Washington ja Brüssel on kutsunud Minskit lõpetama "hübriidrünnakut" ning Poola peaminister Mateusz Morawiecki hoiatas teisipäeval, et piirikriis ohustab kogu Euroopa Liidu julgeolekut.

Valgevene režiim manitses omalt poolt Poolat hoiduma pingete eskaleerimisest piiril, öeldes, et migrantide kohtlemine saab olema lakmustest, kuidas Varssavi rahvusvahelisi norme järgib. 

"Tahame Poolat juba ette hoiatada igasuguste Valgevene Vabariigi vastu suunatud provokatsioonide eest, et õigustada ebaseaduslikku jõukasutust ebasoodsas olukorras olevate relvastamata inimeste vastu, kelle hulgas on palju lapsi ja naisi," seisis välisministeeriumi avalduses.

Valgevene kaitseministeerium aga eitas Poola süüdistusi, et Minsk koordineerib põgenikelainet, nimetades seesuguseid süüdistusi alusetuteks. Ministeerium väitis, et Poola ei soovi konstruktiivset lahendust ja viib praeguse konfliktiolukorra tahtlikult poliitilisele tasandile. 

Ministeerium avaldas ühtlasi kahetsust, et Poola ei teavitanud neid 10 000 sõduri paigutamisest piirile, mis rikkuvat ühiseid julgeolekukokkuleppeid. 

"Kõnealuste kokkulepetega on nähtud ette teavitamine ja vaatlejate kutsumine, kui sõjalises tegevuses osaleb üle 6000 sõjaväelase," väitis Minsk. 

Valgevene siseminister Ivan Kubrakov ütles riiklikule uudisteagentuurile Belta, et migrandid on riigis seaduslikult ega ole seni seadusi rikkunud.

Vene president Vladimir Putin ja tema liitlane Valgevene liider Aleksandr Lukašenko arutasid teisipäeval migrandikriisi, milles Euroopa Liit süüdistab Minskit. 

Moskva avalduse kohaselt vahetasid Putin ja Lukašenko "mõtteid põgenike olukorra üle Valgevene-Leedu ja Valgevene-Poola" piiril, kuhu neid on viimastel päevadel tuhandetes kogunenud. 

Kreml lisas, et lepiti kokku kontaktide jätkamises. 

Valgevene-Poola piiril möödus öö suhteliselt rahulikult. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: