Leedu parlament toetas erakorralise seisukorra kehtestamist

Leedu-Valgevene piir.
Leedu-Valgevene piir. Autor/allikas: Erik Peinar

Leedu valitsus tegi teisipäeval seimile ettepaneku kehtestada Valgevene piiril kuuks ajaks erakorraline seisukord. Leedu parlament kiitis valitsuse otsuse heaks ja alates kolmapäevast hakkab riigis kehtima erakorraline seisukord.

Erakorraline seisukord hakkab kehtima  piiril ja kuni viie kilomeetri laiusel ribal, samuti põgenikekeskustes  Kybartais, Medininkais, Pabradės, Ruklas ja Vilniuses.

Erakorralise seisukorra kehtestamise poolt hääletas 122 parlamendi liiget, vastu oli üks parlamendisaadik, vahendas LRT.

Erakorralise seisukorra raames võetakse Leetu sattunud ja sinna paigutatud migrantidelt kirjavahetusõigus, telefoniõigus ja muu sarnane, välja arvatud õigus pöörduda riigiasutuste poole.

Leedu peaminister Ingrida Šimonyte arutas esmaspäeva õhtul Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga olukorda Euroopa Liidu-Valgevene piiril, nimetades Minski tegevust kuriteoks inimsuse vastu.

Leedu president Gitanas Nauseda ütles teisipäeval, et ei näe esialgu olukorra tõttu Valgevene piiril alust rakendada NATO lepingu neljandat artiklit.

"NATO neljas artikkel – on äärmise tegevuse ja jõu vahend ja me jätame selle kindlasti arsenali juhuks, kui ilmuvad alused tõsiseks jutuks neljanda artikli rakendamise üle," ütles Nauseda.

NATO lepingu neljas artikkel näeb ette, et liikmesriigid alustavad konsultatsioone, kui mõne arvates nende seast tekib oht tema terviklikkusele, iseseisvusele või julgeolekule.

Ettepaneku kasutada neljandat artiklit tegi esmaspäeval Poola opositsiooni juht Donald Tusk.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: