Katuseraha pott väheneb tänavu poole võrra kolmele miljonile

Riigikogu
Riigikogu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Tänavu esitavad parlamendierakonnad riigieelarvele muudatusettepanekud kohalikeks investeeringuteks ehk niinimetatud katuseraha jaotamiseks 19. novembriks. Kui mullu oli selleks ette nähtud kuus miljonit, siis tänavu kahaneb erakondade vahel jagamisele minev rahapott kolmele miljonile eurole.

Regionaalsete investeeringute ehk rahvakeeli katuserahade jagamine jääb riigieelarve menetluse protsessis teise ja kolmanda lugemise vahele. Siis saavad kõik erakonnad ära märkida ühingud, kellele soovivad toetust jagada. 

Nimekirjad peavad erakonnad tänavu esitama eelarvet menetlevale rahanduskomisjonile 19. novembriks. 

Kui mullu jagasid 2021. aasta eelarves erakonnad investeeringuteks kuus miljonit eurot, siis tuleva aasta eelarves on ERR-ile teadaolevalt erakondade vahel jaotamiseks ligikaudu kolm miljonit ehk iga saadiku kohta 30 000 eurot. 

Veel aasta varem ehk 2020. aasta eelarves nähti regionaalseteks investeeringuteks ette 4,2 miljonit eurot.

Reformierakond pole tavapäraselt katuserahade jagamises osalenud, nii ei teinud nad seda ka möödunud aastal opositsioonis olles. Tänavu on Reformierakond valitsuserakonnana lubanud muuta protsessi läbipaistvamaks, kuid rahade jagamist täielikult lõpetada ei plaani. 

Just läbipaistvuse suurendamiseks peaks sel aastal katuserahade taotluse juures välja toodava ühingu taga olema ka konkreetse ettepaneku teinud parlamendisaadiku nimi. 

Möödunud aastal esitasid toona koalitsioonis olnud Keskerakond, Isamaa ja EKRE oma nimekirja ühiselt. Palju vastukaja tekitas algatus toetada 171 000 euroga abordivastase meeleavalduse korraldanud MTÜ-d Elu Marss, mille siseministeerium otsustas ühingule ka tänavu oktoobris välja maksta. Seda klausliga, et raha ei kasutada abortide keelustamise propageerimiseks. 

Riigieelarve läheb parlamendis teisele lugemisele 17. novembril. 2022. aasta riigieelarve tulude maht on 13,13 miljardit, kulude maht on 13,64 miljardit eurot ja investeeringute maht 716 miljonit eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: