Die Welt: Pihkva lennuväli sobiks migrandivoo Eestisse suunamiseks

{{1636636140000 | amCalendar}}
Migrandid Valgevene-Poola piiril.
Migrandid Valgevene-Poola piiril. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Ramil Nasibulin

Saksamaa väljaanne Die Welt kirjutas Euroopa Komisjoni konfidentsiaalsele dokumendile viidates, et Venemaa võib hakata Pihkva lennuvälja kaudu võtma vastu migrante ja suunama neid edasi Balti riikide piirile.

Die Welt kirjutas neljapäeval, et Euroopa Komisjoni konfidentsiaalne dokument kirjeldab, kuidas tuhanded migrandid Valgevene-Poola piiril metsas ootavad, et pääseda Euroopa Liitu.

Komisjoni dokumendis seisab, kuidas migrandid Valgevenesse jõudsid ja kes on asjaga seotud vahendajad. Suurem osa migrantide transpordiga vahele jäänutest on Saksamaal elamisloaga töötavad inimesed, kes on sinna tulnud Iraanist, Iraagist, Süüriast ja Türgist.

Euroopa Komisjoni dokumendi järgi on migrantide peamised soovitud sihtkohad Saksamaa ja Soome.

Praegu transpordib Valgevene lennufirma Belavia koostöös Turkish Airlinesiga migrante Istanbulist Minskisse neli kuni seitse korda nädalas. Igal lennul on 180 reisijat. Kasvab ka Dubai kaudu Minskisse lendavate Iraagi ja Süüria kodanike arv. Ka Süüria eralennufirma Cham Wing Airlines teeb tšarterlende Damaskusest Minskisse.

Die Welt kirjutab, et peagi võib ka Venemaal olla oluline roll.

Sama Euroopa Komisjoni konfidentsiaalse dokumendi järgi võidakse "ebaseaduslike migrantide Euroopa Liitu sisenemiseks kasutatavate marsruutide hulka lisada ka Eesti-Läti piiri lähedal asuv Venemaa lennujaam. Pihkva lennujaam võib hakata vastu võtma lende Valgevenest, Türgist ja Egiptusest". Sealt edasi püüaksid migrandid pääseda Balti riikidesse ja seeläbi Euroopa Liitu.

Samas kasutab Die Welt dokumenti refereerides Pihkva lennujaamast kui migrandivoo vastuvõtjast rääkides läbivalt väljendit "võib" ehk lehes refereeritud dokumendi järgi on tegemist praegu potentsiaalse, mitte realiseerunud ohuga.

PPA: jälgime lähiriikides lennuliinidega toimuvat tähelepanelikult

Info selle kohta, et Pihkva lennujaam soovib end avada rahvusvahelisele lennuliiklusele, sai Eesti politsei- ja piirivalveamet (PPA) mõni nädal tagasi, ütles PPA piirivalveosakonna juht Egert Belitšev. "Nimelt taotles Pihkva lennujaam sarnaselt veel mitme Venemaa lennujaamaga luba rahvusvaheliste lendude teenindamiseks. Teenindada sooviti lende Valgevenesse, Türki ja Egiptusesse," lausus ta.

Belitševi sõnul teatas Venemaa septembris veel mitme lennuliini taastamisest pärast koroonapiiranguid ja mitmest väikesemast lennujaamast lubati taas lendamine puhkusepaikadesse Egiptuses ja Türgis.

"Tõenäoliselt on ka Pihkva lennujaama eesmärk teenindada Venemaa turistidele mõeldud tšarterlende populaarsetesse sihtkohtadesse, kuid praeguseni pole Pihkvast selliseid lende veel toimunud," märkis Belitšev.

PPA jälgib lennuliinidega seotud arenguid lähiriikides tähelepanelikult, et vajadusel muuta oma rändega seotud ohuhinnanguid, lisas ta.

Pihkva lennuväli asub Eesti piirist linnulennul enam kui 60 kilomeetri kaugusel. Valdavalt kasutatakse lennuvälja Venemaa siseriiklikeks lendudeks.

Pihkva lennujaam asub linnulennult Eesti piirist veidi enam kui 60 kilomeetri kaugusel.

Toimetaja: Urmet Kook, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: